avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Incident rutier minor
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Incident rutier minor

Buna ziua ! Sunt un student in varsta de 20 ani cu domiciliul in Ploiesti si am patit urmatoarele : ma intorceam de la tara cu un prieten , cu masina sa ,eu aflandu-ma pe locul din dreapta soferului . La intrare in Ploiesti a fost un mic ambuteiaj, fara accident , drept ptr. care amicul meu si-a continuat drumul . La cca . 2 saptam. a fost chemat la Circa 2 Politie Ploiesti ptr. a da date despre pasagerul din dreapta , respectiv eu. Am fost sunat telefonic ptr. a ma prezenta si eu acolo , unde mi s-a adus la cunostinta ca soferita masinii care a provocat acel mic ambuteiaj , impreuna cu alte 2 doamne din masina sa (ca martori ) a facut o plangere la Circa respectiva ca noi mergeam cu geamul deschis si eu am aruncat cu un obiect, provocandu-i o mica gaura in parbriz. Am dat o declaratie ca nu este adevarat si la intrebarea agentului de politie daca sunt de acord sa dau testul poligrafic am fost de acord . La aprox. o saptam. am fost chemat iar la sectia respectiva ,unde m-am prezentat cu tatal meu ,caruia agentul i-a spus ca urmeaza sa soseasca si doamna care a depus plangerea si ar fi bine sa discute in privinta sumei pe care o cere , ptr. a nu se merge mai departe .Bineinteles ca fiind nevinovat nu am fost de acord sa platim ceva si acum eu astept sa dau testul ,care il voi trece cu siguranta nevinovat . Intrebarea mea este ce-as putea face mai departe dupa ce testul va dovedi ca sunt nevinovat, ptr. ca in aceasta perioada trec printr-un stres mare impreuna cu familia mea ptr. aceasta nefericita intamplare .Agentul de politie mi-a zis ca daca am dreptate si se va vedea la test, ar fi bine sa uit , dar chiar asa sa trec prin aceste emotii si timp pierdut nevinovat ? Nu pot fi pedepsiti si cei care vin cu acuzatii false, mincinoase ? Sa uit totul cum mi-a recomandat agentul de politie ,spunandu-mi ca e bine ca daca sunt nevinovat voi fi mai calit ptr. viata ? Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 03:29, 21 Noiembrie 2008
Nu sunteti obligat sa faceti testul poligrafic pentru a va dovedi nevinovatia.Si apoi exista infractiunea de denunt calomnios.
Art.259 Cod penal prevede:
(1)Invinuirea mincinoasa facuta prin denunt sau plangere, cu privire la savarsirea unei infractiuni de catre o persoana, se pedepseste cu inchisoare de la 6 la 3 ani.
(2)Producerea ori ticluirea de probe mincinoase, in sprijinul unei invinuiri nedrepte, se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani;
(3) Daca cel care a savarsit fapta declara mai inainte de punerea in miscare a actiunii penale fata de persoana in contra careia s-a facut denuntul sau plangerea, ori impotriva careia s-au produs probele, ca denuntul, plangerea sau probele sunt mincinoase, pedeapsa se reduce potrivit art.76".
Testul la care veti fi supus nu va dovedeste vinovatia sau nevinovatia - deschide calea catre o prezumtie, dar rezultatul testului nu poate fi folosit ca proba impotriva dv. Oricum, e „bine” sa acceptati, dar chiar daca rezultatul e neconcludent sau chiar „vinovat”, nu ar trebui sa cedati si sa platiti. Ce obiect (la care v-ati fi permis sa renuntati) puteati gasi in masina sau avea asupra dv pt a putea sparge parbrizul masinii dnei? Dna – dar si politistii – vor trebui sa caute alte dovezi pt a va gasi „vinovat” (cu sau fara poligraf).
Numai masina prietenului si a dnei erau in zona, implicate – sau nu - in micul ambuteiaj? Daca o alta masina trecea prin zona, depasind masina dnei (si / sau a dv), o piatra de pe drum ar fi putut ajunge sa sparga parbrizul. (pietrisul de pe marginea drumului provoaca asemenea pagube cand e „aruncat” in urma de rotile autovehiculelor – si cu cat e mai mare autovehiculul cu atat mai mari sunt sansele producerii unor asemenea neplaceri. Pt a sparge un parbriz cu un „obiect” trebuie ca forta percutarii sa fie mai mare decat cea a unui brat scos pe geamul unei portiere dintr-o masina care circula fara viteza (sau stationa). Nu in ultimul rand, intrebati-o... unde e obiectul, sau ce crede dumneaei ca ati fi putut folosi...
Dv stiti exact circumstantele producerii ambuteiajului si veti... sti daca ceva din ceea ce am scris se potriveste...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acuzat de furt pe nedrept cer ajutor StoicaMihaiRazvan StoicaMihaiRazvan Sunt acuzat pe nedrept de furtul unor roti de masina ( jante + cauciucuri ) de catre un vecin . Acesta a depus o plangere la polite in urma careia s a intocmit ... (vezi toată discuția)
Dovada cu drept circulatie - suspect de a fi condus cu alcoolemie peste 0,8 mihaistanciu mihaistanciu Buna ziua , Acum aprox 2 sapt , am ramas in pana cu masina pe o strada necirculata , am pus avariile , am sunat pe cineva sa vina dupa masina , si in ... (vezi toată discuția)
Detectorul de minciuni ContSters212534 ContSters212534 Am auzit multe despre el dar vreau sa va intreb, totusi, in cazul in care el este solicitat de catre politie - merita efectuat ?, chiar daca esti complet ... (vezi toată discuția)