Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... IMPORT
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

IMPORT

Buna ziua.
Doresc sa import incaltaminte din India. Am un furnizor acolo, doar ca sunt incepator si nu stiu de unde sa ma apuc. Care ar fi primii pasi pe care trebuie sa ii fac? Ce trebuie sa stiu legat de vama(taxe, etc)? Cum functioneaza aceasta afacere de import? Cat mai multe detalii daca se poate.

Va multumesc!
Este simplu: firma, contact firma comisionariat vamal, cod CAEN pentru import si vanzare incaltaminte, plata taxe vamale si TVA in vama.