avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua!
Am citit mesajele Dvs privind dreptul de mostenire.Am o mica nedumerire.
A decedat mama mea acum un an.Sant unicul ei copil. Ín 1960 am mostenit de la tatal meu decedat o casa. ímpreuna cu mama.
Mama s-a recasatorit.Al doilea sot a avut o fata ,deja casatorita.
Dupa 20 de ani a murit si al doilea sot.
Intrebarea:Are drept de mostenire dupa mama fata celui de al doilea sot?
Mentionez ca impreuna nu au dobandit nimic, au locuit in casa mostenita de la tata....
Multumesc
Stefan
Cel mai recent răspuns: stefan44 , utilizator 16:56, 21 Noiembrie 2008
Atat timp ce al doilea sot a murit inaintea mamei dumneavoastra, iar in timpul casniciei acestia nu au dobandit nimic, fata acestuia nu are nici un drept la mostenirea mamei dumneavoastra.
Multumesc pentru raspuns.
cu stima
Stefan

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire aurelica aurelica Buna ziua, Va rog frumos, sa-mi spuneti si mie ce pot sa fac in cazul pe care am sa-l descriu. Parintii mei, au stat in aceeas ... (vezi toată discuția)
succesiune dupa decesul ambilor părinti ? cine ... nktnik nktnik Cine vine la succesiune dupa decesul ambilor părinti ? Cine vine la dezbaterea succesoriala in cazul in care dupa decesul ambilor parinti eu fiind copilul ... (vezi toată discuția)
Mostenire megapali megapali buna . am o problema cum multi alti de aici mama mea a murit anul trecut.a mostenit un imobil de peste 10 ani dupa casatorie. tatal meu deja se zbate pt ... (vezi toată discuția)