Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua!
Am citit mesajele Dvs privind dreptul de mostenire.Am o mica nedumerire.
A decedat mama mea acum un an.Sant unicul ei copil. Ín 1960 am mostenit de la tatal meu decedat o casa. ímpreuna cu mama.
Mama s-a recasatorit.Al doilea sot a avut o fata ,deja casatorita.
Dupa 20 de ani a murit si al doilea sot.
Intrebarea:Are drept de mostenire dupa mama fata celui de al doilea sot?
Mentionez ca impreuna nu au dobandit nimic, au locuit in casa mostenita de la tata....
Multumesc
Stefan
Atat timp ce al doilea sot a murit inaintea mamei dumneavoastra, iar in timpul casniciei acestia nu au dobandit nimic, fata acestuia nu are nici un drept la mostenirea mamei dumneavoastra.
Multumesc pentru raspuns.
cu stima
Stefan