avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1287 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua !- recalculare pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua !- recalculare pensie de intretinere

As dori sa stiu care sunt actele care trebuie depuse la dosarul de chemare in judecata in vederea recalcularii pensiei de intretinere nin conformitate cu noul cuantum al salariului minim pe economie stabilit cu 01.01.2012 ( asta pentru ca tatal minorei decalara faptul ca nu detine calitatea de angajat si deci la momentul actual plateste pensia la salariul minim) , si daca actelor li se ataseaza si vreo taxa de timbru, respectiv timbru fiscal?........
...iar in al doilea rand as dori sa stiu daca pot cere in mod expres prin cererea de chemare in judeacta acordarea pensiei de intretinere ca procent din venituri adica jumatate din 1/ 3 ( pentru ca tatal minorei mai are un copil in intretinere in afara de copilul meu)...pentru a evita chemarea in judeacta anual, la schimbarea cuantumului salariului minim. va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat!
De fapt, daca el are 2 copii, s-ar putea sa se imparta acel 1/3 din salariu la 2 copii, adica va revin doar 16,5 % din venitul lui mediu realizat in ultimele 6 luni.
Conform art. 530 din Noul Cod Civil, cand intretinerea este datorata de parinte, ea se stabileste pana la o patrime din venitul sau lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii si o jumatate pentru 3 sau mai multi copii.

Pensia de intretinere se poate stabili sub forma unei sume fixe sau intr-o cota procentuala din venitul net lunar al celui care datoreaza intretinere.

In stabilirea cuantumului pensiei de intretinere pentru minori, instanta ii asigura minorului un venit lunar minim, asigurat de catre parintele caruia nu ii este incredintat.

Stabilirea cuantumului pensiei de intretinere va tine cont in principal de veniturile parintelui caruia nu ii este incredintat. De asemenea, se poate tine cont si de minorii dintr-o eventuala alta casatorie ulterioara sau minorii aflati in intretinrere in momentul curent.

Trebuie inteles inca de la inceput, de catre ambii parinti ca pensia de intretinere este un drept al copilului, nu al parintelui care il creste.

La calcularea cuantumului pensiei de intretinere nu se iau in considerare decat veniturile obtinute, nu si cele intamplatoare, cum ar fi, de exemplu, cele pentru ore suplimentare, indemnizatiile de deplasare, de transferare, de concediere, salariile compensatorii pentru disponibilizare.
Stoica Ioana a scris:

Conform art. 530 din Noul Cod Civil, cand intretinerea este datorata de parinte, ea se stabileste pana la o patrime din venitul sau lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii si o jumatate pentru 3 sau mai multi copii.

De asemenea, se poate tine cont si de minorii dintr-o eventuala alta casatorie ulterioara sau minorii aflati in intretinrere in momentul curent.



Deci, daca parintele caruia nu-i este incredintat minorul, nu aduce acte doveditoare ca mai are si alt copil din alta relatie, atunci se poate obtine 1/4, iar daca face dovada se imparte 1/3 la cei doi copii. Am inteles bine?
in legatura cu procentul sunt editicata .....adica acesta va fi 1/ 3 din salariu minim, impartit la cei doi copii. Ma interesa daca la dosarul de chemare in judecata se depune si taxa de timbru?....pe langa cerere, copie hotarraea actuala si acte de identitate ale minorului si respectiv reprezentatntului legal, care face chemarea in judecata.......si de asemenea daca ibnstanta aproba mentiunea in procente, referitoare la cuantum
Cererea e scutita de taxa de timbru, actele sunt astea pe care le-ati mentionat.. copii dupa actele de identitate , dupa certificatul de nastere, dupa hotararea veche.
Din procentul legal ce trebuie platit pt doi copii, nu e obligatoriu ca suma sa fie egal impartita intre cei 2 copii.
Puteti cere sa se stabileasca in procent, dar ar fi bine sa fie totusi specificata si suma, sa nu interpreteze ca se raporteaza la salariul minim net. Se stabileste in procent de regula cand suma variaza mult de la luna la luna, eu nu cred ca e cazul

Alte discuții în legătură

Cat la suta din venit pensie alimentara ptr copil van_gabriel2003 van_gabriel2003 Doresc sa stiu cat la suta din venit(cel net sau cel brut?) plateste un parinte alimentatie ptr un copil!Se tine cont si de cheltuielile pe care le are acel ... (vezi toată discuția)
Pensia de intretinere, stabilirea cuantumului eu1983 eu1983 Buna ziua , Care este procentul pe care un judecator il acorda ca pensie intretinere minor de 3 ani si care ar fi mijloacele sau motivele pt care persoana ... (vezi toată discuția)
Divort - adulter iony32 iony32 buna ziua am o intrebare pt cei care au mai fost in situati de acest fel .sotia ma inselat si vreau sa divortez dar as vrea sa stiu cine plateste pensia ... (vezi toată discuția)