Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Dreptul de executare silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Dreptul de executare silita

O firma de recuperari creante are dreptul la executare silita fara o hotarare judecatoreasca?Este posibil un proces in instanta
sa se tina fara a ti se aduce la cunostinta?
Executorul e cel ce executa daca are un titlu executoriu ( o hot judecatoreasca, un contract de credit, un contract de imprumut autentificat) dupa ce obtine incuviintare de executare silita de la instanta. Cererea de incuviintare se judeca fara citarea partilor.
Daca nu exista un titlu executoriu, debitorul trebuie intai actionat in judecata si va fi citat.( nu ati zis despre ce creanta e vb)
gi-jane2, moderator