Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza cadastru - expertul nu a depus ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza cadastru - expertul nu a depus contraexpertiza desi au trecut patru termene

Cu respect
Adresez si eu o intrebare - in cazul unui proces legat de un teren, in care paratul a cerut o contraexpertiza (prima a fost efectuata), si expertul ales de instanta nu a depus-o nici dupa 4 termene,aprox 6luni,chiar daca s-a cerut si aprobat de catre instanta amendarea de doua ori, cu cite 200ron, si mai interesant ca i s-a platit si taxa de expertiza integral.Stie cineva cate termene poate amina depunerea?Si daca da, cu ce motivatie?Se poate cere recuzarea expertului?Exista si in legislatia romana ceva legat de obstructionarea justitiei?
Multumesc anticipat
Gabriel
De regula instanta de judecata,cu scopul fluidizarii solutionarii dispune in sarcina expertului masura restituiri onorarioului si va dispune masura inlocuirii cu alt expert care sa execute expertiza
Multumesc pentru raspuns
Dar daca instanta nu ia aceasta masura, eu, care practic pierd timpul, ce as putea face pentru urgentarea depunerii?Ma refer la o cerere legala in acest sens.