Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... carte de identitate prin procura
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

carte de identitate prin procura

Buna ziua! Am si eu o intrebare: sunt in Italia dar nu am rezidenta aici si mi-a expirat buletinul de identitate. Daca merg la consulat si fac o procura prin care imputernicesc pe cineva din Romania(un membru al familiei) imi mai poate face buletinul? Intreb acest lucru pt ca am auzit la stiri ca buletinul de identitate nu se mai poate face decat in prezenta posesorului(titularului), insa nu stiu cat de bine am auzit sau am inteles aceasta stire , poate era vorba despre altceva si am inteles eu gresit, de aceea am decis sa va intreb pe dumneavoastra. Multumesc!!!
Exista doua optiuni: reinnoirea cartii de identitate, prin procura intocmita la sectia consulara in favoarea unei persoane din tara sau deplasarea in Romania in vederea reinnoirii cartii de identitate.
Ba da, se poate face o procura speciala, insa acea procura se poate face doar daca actul dvs. de identitate este valabil - cartea spuneti ca v-a expirat, poate aveti pasaportul in termen.

Daca nu aveti pasaport sau este de asemenea expirat, singura varianta este sa va faceti titlu de calatorie si pe baza lui sa faceti o procura speciala pentru depunerea actelor de cineva din familie.

Titlul de calatorie va trebui trimis in tara odata cu procura speciala si cu celelalte acte necesare.