Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... [editat], incalcari ale legislatiei?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

[editat], incalcari ale legislatiei?

Pornind de la Normele privind asigurarea obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, mai exact art. 36 alin (3) ,,Asigurătorul RCA poate desfăşura investigaţii privind producerea accidentului, în condiţiile în care respectivul accident nu face obiectul unor cercetări efectuate de autorităţile publice''.. Inteleg ca daca am declarat accidentul la politie iar constatarea a fost facuta de politie, mai este necesar sa ne prezentam din nou cu autoturismele la asigurator pentru a face din nou o constatare, sau este suficient sa se prezinte numai cel prejudiciat pentru a deschide dosarul de dauna. Precizez ca persoana care m-a lovit si este vinovata locuieste in Hunedoara si nu poate sa se prezinte din nou la constatare din moment ce s-a prezentat la Politie. In aceasta situatie, societatea [editat] refuza in mod constant sa deschida dosarul de dauna intrucat cealalta parte implicata nu vrea/poate sa se mai prezinte la Societatea de asigurari din moment ce a fost la Politie.Cum interpretati dumneavoastra textul de lege? Mai este necesara prezentarea la o a doua constatare facuta de societatea [editat] din moment ce s-a facut constatarea de catre politie de unde am primit si procesul verbal de sanctionare contraventionala si copie dup[a asigurarea vinovatului? Multumesc si astept cu nerabdare un raspuns avizat.

[editat - este interzisa postarea in forum a numelor de societati. Va multumim]
Lucian Huzum, Consilier juridic
Obligatoriu la societatea de asigurari se va prezenta cel prejudiciat. Acestia sunt obligati sa deschida dosarul de dauna iar apoi pot efectua investigatii. Este adevarat ca in lege este mentionata si obligatia asiguratului de a raspunde si de a da detalii la orice solicitare a asiguratorului sau a partii prejudiciate.... insa asta nu are legatura cu deschiderea dosarului de dauna.
Sesizati asta la CSA si o sa vedeti cum va primesc apoi.
InsuranceLogistics a scris:

Obligatoriu la societatea de asigurari se va prezenta cel prejudiciat. Acestia sunt obligati sa deschida dosarul de dauna iar apoi pot efectua investigatii. Este adevarat ca in lege este mentionata si obligatia asiguratului de a raspunde si de a da detalii la orice solicitare a asiguratorului sau a partii prejudiciate.... insa asta nu are legatura cu deschiderea dosarului de dauna.
Sesizati asta la CSA si o sa vedeti cum va primesc apoi.

Multumesc foarte mult, este raspunsul asteptat, in acelasi mod am interpretat si eu actul normativ insa voiam o parere impartasita. Inteleg ca fiecare parte trebuie sa-si indeplineasca obligatiile statuate de legiuitor, in speta, eu ma prezint pentru deschiderea dosarului de dauna iar cealalta parte implicata are obligatia de a furnia informatiile solicitate, insa obligatiile sunt distincte si se refera la una din parti, iar eu consider ca mi-am indeplinit obligatia de a ma prezenta la societatea de asigurari desi am fost refuzat in repetate randuri invocand lipsa celeilalte parti.