Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vanzator-gestionar??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vanzator-gestionar??

buna ziua! ma confrunt si eu de vreo luna cu urmatoarea problema: mai nou, la mine, angajatorii trec in cim la functie "vanzator-gestionar". eu am incercat sa le explic faptul ca in COR nu exista cod pt asa ceva si sa se hotarasca intre vanzator sau gestionar. ei mi-au replicat ca asa vor pt ca salariatii sunt vanzatori dar au si gestiune pe mana. nu stiu cum sa procedez, pt ca eu cred ca intr-o situatie de lipsa din gestiune, contractul de munca nu-i foloseste la nimic sa-l acuze pe salariat doar prin faptul ca scrie vanzator-gestionar...nu stiu. va rog sa-mi dati un sfat, ar trebui sa fac un act aditional in legatura cu raspunderea pt gestiune sau sa inserez in contract ceva clauze in acest sens.
va multumesc!
In CIM ii treceti functia de vanzator iar prin fisa postului ii incredintati si gestiunea produselor pa care le manipuleaza.
Asa sunt si soferii care transporta marfa sau elibereaza bilete si alte categorii de salariati.
Va multumesc! m-am gandit eu ca fisa postului ar fi cea mai buna solutie in acest sens!
ss a scris:

buna ziua! ma confrunt si eu de vreo luna cu urmatoarea problema: mai nou, la mine, angajatorii trec in cim la functie "vanzator-gestionar". eu am incercat sa le explic faptul ca in COR nu exista cod pt asa ceva si sa se hotarasca intre vanzator sau gestionar. ei mi-au replicat ca asa vor pt ca salariatii sunt vanzatori dar au si gestiune pe mana. nu stiu cum sa procedez, pt ca eu cred ca intr-o situatie de lipsa din gestiune, contractul de munca nu-i foloseste la nimic sa-l acuze pe salariat doar prin faptul ca scrie vanzator-gestionar...nu stiu. va rog sa-mi dati un sfat, ar trebui sa fac un act aditional in legatura cu raspunderea pt gestiune sau sa inserez in contract ceva clauze in acest sens.
va multumesc!

sau puteti trece: functia de Agent vanzari conform cod COR....., functia interna in cadrul firmei este cea de vanzator - gestionar. Binenteles ca fisa postului trebuie sa cuprinda atributii de vanzator cat si de gestionar.