Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... spete jurisprudenta europeana
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

spete jurisprudenta europeana

Buna ziua,
Imi poate spune cineva de unde m-as putea documenta in privinta unor spete pentru lucrarea de licenta - invinuitul si inculpatul in procesul penal-?
încercați la biblioteca din cadrul universității sau eventual, la alte biblioteci, asta ca să nu vă spun de librării
Da multumesc, ma gandeam la jurisprudenta europeana, daca exista un sit, ceva...
Stimat forumist,

Trimiterea dvs la o bază de date privind jurisprudența europeană este destul de neclară.

Astfel, ca site principal, eu folosesc mult pe cel al CEDO, respectiv HUDOC, accesibil aici: [ link extern ]

Problema este că la CEDO nu sunt apărate drepturi penale, civile, administrative...etc, precum în fața unei instanțe naționale, ci drepturi și libertăți ale omului, deci generale, cu aplicabilitate generală, în consecință.

Puteți selecta ce drepturi urmăriți a le analiza și vedea jurisprudența CEDO referitoare la acestea.

Astfel, vă dau un exemplu: principiul egalității armelor, parte a dreptului la un proces echitabil. Acesta este un principiu cu aplicabilitate generală, dar a fost enunțat ca atare în cauza Dombo Beheer B.V. contra Olandei, Hotărârea din 27 octombrie 1993, o cauză care a avut la bază o procedură internă civilă. Acest lucru nu exclude, nicidecum, o aplicare a acestuia în cauze penale.

Evident, există și drepturi, libertăți, să zicem, de drept penal, cum ar fi cele izvorâte din art. 5 al Convenției..

Dacă veți alege după criteriile drepturilor încălcate, HUDOC vă va ajuta, cu siguranță. Puteți alege opțiunea de Mare Cameră, fiind cele mai importante, în general.

Succes.
andreigrigoriu, moderator
MULTUMESC MULT
Vedeti ca exista si carti in limba romana.

Hotarari relevante ale CEDO a aparut de curand si in Romania sub egida unor autori francezi.
Aveti si o carte cu hotarari CEDO de Vincent Berger, carte care este ceva mai veche dar de actualitate.