Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

concubinaj

Buna ziua,
Fiica mea impreuna cu prietenul ei vor sa-si cumpere o garsoniera ( ea participa cu 66.6%, el cu 33,3%).
Inrebarea mea este :daca nu se vor intelege pe parcurs, ce se va intimpla cu garsoniera ?
Mai trebuie incheiata o intelegere la notar ?
Poate niciunul nu va dori sa-si vanda partea ( eu doresc ca ei sa se inteleaga, dar nu se stie niciodata ce-ti rezerva viitorul si lucrurile trebuie sa fie clare din punct de vedere juridic ).
Multumesc,
Mihaela S.
Nu e nevoie de vreo intelegere, in act cumpara pe cote parti dupa cum ziceti ca participa.
Daca vor dori sa se desparta si nu se vor intelege in privinta garsonierei in vreun fel, apeleaza la instanta pt iesire din indiviziune si va hotari instanta- ori vand si isi impart banii dupa cum au participat, ori cedeaza unul celuilalt cota sa si va fi despagubit.
părerea mea este că întocmirea unui act notarial în acest sens este binevenit, prin intermediul acestei forme solemne se vor preîntâmpina eventualele neajunsuri generate de pronunțarea unei hotărâri (care presupune expertize și cercetări).