Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vatamare corporala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vatamare corporala

La un local a fost o altercatie intremai multe persoane. In urma altercatiei o persoana ar fi fost lovita. Persoana lovita se afla in stare de ebrietate.
Nu se anunta politia sau ambulanta. Persoana lovita se deplaseaza la spital, dar refuza internarea. La doua zile dupa producerea evenimentului persoana lovita merge la spital, ulterior primeste 55 de zile de ingrijiri medicale.
Victima depune plangere impotriva unei persoane care a participat la altercatie, dar nu este faptuitorul.
Persoana reclamata in urma audierii indica cine a lovit, iar ulterior faptuitorul real recunoaste fapta in fata organelor de politie.
Faptuitorul a fost dus la detectorul de minciuni si i se fac amenintari cu privire la favorizarea infractorului, cum ca ar fi recunoscut o fapta pe care nu a comis-o.
Persoana reclamata in dosar(nu faptuitorul) ce poate face ca sa se apere, tinand cont ca reclamantul are 2 martori si persoana reclamata 3-4(dar care nu au fost audiati toti), care sustin ca a existat altercatia, dar persoana care a lovit este aceea care recunoaste?
Localul respectiv este dotat cu sistem de supraveghere video, am solicitat filmarile sa fie mijloc de proba, dar nu a fost realizat acest lucru.
e absurd, făptuitorului i se fac amenințări de către cine, de către organele de cercetare penală?
mărturisirea, autodenunțul făptuitorului (cel despre care spuneți că e cel real) este susceptibil de a constitui mijloc de probă în cazul în care se coroborează cu alte date. deci împrejurarea că s-a autodenunțat, nu este suficientă ca împotriva acestuia să se dispună începerea urmăririi penale. În consecință organele de anchetă sunt datoare să facă cercetări în acest sens și nu să procedeze la punerea sub învinuire doar pe baza unei plângeri
george_puchiu, utilizator