avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru cresterea copilului calculata ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru cresterea copilului calculata incorect

Buna ziua!

Din data de 6 ianuarie 2012 am intrat in concediu ce crestere a copilului, 5 ianuarie 2012 fiind ultima zi de concediu de maternitate.

Astazi mi-a sosit prima indemnizatie de crestere a copilului si constat, din calculele mele, ca este calculata gresit.

Din textul OUG 292/2011 reiese ca aceasta indemnizatie se calculeaza ca medie a veniturilor nete realizate in ultimelor 12 luni inainte de nasterea copilului.

Va spun clar care au fost veniturile:
2294
4406
2017
1996
1996
1997
1997
1997
566
566
566
566
Total 20.964 / 12 =1747 x 75% = 1310,25 rotunjit 1310 lei.

Mie mi s-a stabilit o indemnizatie de 1200 lei.
Va rog sa-mi spuneti daca observatia mea este corecta si, in cazul in care mi s-a calculat intradevar gresit, unde ma pot adresa pentru a mi se recalcula indemnizatia.

Totusi in 24 luni statul ar avea de castigat in jur de 2000 lei de pe urma acestei greseli.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:40, 20 Martie 2012
1. - Inainte de a primi indemnizatia pentru CCC trebuia sa primiti o decizie a Agentiei Judetene pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS) in care era specificat si cuantumul indemnizatiei pentru CCC.
- Pe decizia respectiva scrie si termenul si unde se poate face contestatie.

2. Poate sumele aratate de dvs. nu sunt cele corecte, din adeverinta tip pe care ati dus-o la Primarie.

3. - Faceti o contestatie la AJPIS, cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.
- Solicitati si un exemplar din decizie.

4. Daca dvs. ati solicitat CCC pana la varsta de 2 ani a copilului atunci indemnizatia pentru CCC nu poate fi mai mare de 1200 lei, dupa cum spune OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;

b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

(1.1) Limitele minima si maxima ale indemnizatiei se stabilesc prin raportare la indicatorul social de referinta, denumit in continuare ISR.

(2) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. a) se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 6,8 ISR.

(3) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. b) se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 2,4 ISR.
...

5. Indicatorul social de referinta (ISR), in vigoare = 500 lei.
Ultima modificare: Marți, 20 Martie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Buna ziua!

Intradevar am optat pentru un concediu de 2 ani.

P.S. Nu am primit nicio decizie de la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS). Acestea sunt institutiile statului roman...

Multumesc pentru raspuns!
1. Mergeti la Primarie, unde ati depus actele pentru CCC, si vedeti poate AJPIS a trimis decizia acolo.

2. Daca nu este decizia la Primarie atunci faceti o scrisoare catre AJPIS si solicitati un exemplar din decizie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cate luni se iau in calcul la stabilirea cuantumului indemnizatiei de crestere copil ContSters232985 ContSters232985 Buna ziua, Spunti-mi va rog cum se calculeaza cuantumul Indemnizatiei CCC si ce perioada se ia in calcul? stiu doar ca trebuie sa fi contribuit cel putin ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere copil ContSters243704 ContSters243704 - se va revenii la 85 % pt indemnizatie?se va mentine plafonul de 34oo pt 1 an si 1200 pt 2 ani? - se impoziteaza indemnizatia pt crestere copil? - ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil 2013 ellav ellav Buna. As vrea sa stiu daca este adevarat ca in cazul in care aleg sa stau acasa 2 ani in CCC voi primi o indemnizatie de max 1200 lei? Mentionez ca venitul meu ... (vezi toată discuția)