Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Drepturi salariale dupa incetare CIM
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Drepturi salariale dupa incetare CIM

Politica firmei prevede plata unei parti variabile trimestriale in cazul unor categorii de functii si am un fost salariat care a incetat contractul de munca de aprox 3 luni si doreste incasarea acestei parti variabile (care i se cuvine legal). Cum procedez legal sa-i platesc aceasta suma chiar daca numai este salatiat de 3 luni. Mentionez ca la acel moment nu am avut cifrele auditate pentru ai pute calcula.
Exista perioada maxima de plata restanta (in cazul in care mai apar persoane de 6,12 luni plecate din firma)?
Fiind un drept salarial acesta poate fi platit intr-un termen de maxim 3 ani de la data de cand trebuia platit ...