Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reabilitarea termica al locuintelor !
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reabilitarea termica al locuintelor !

Este necesara acordul tuturor proprietarilor prin semnatura pentru reabilitarea termica?
Depinde in ce conditii este dispusa reabilitarea termica
Daca reabilitarea termica este dispusa de catre adunarea generala,a proprietarilor este necesar votul majoritatii membrilor proprietari
Hotararile adoptate de adunarea generala ,in temeiul art 24 alin (4) din L nr 230/2007 sunt obligatorii si pentru proprietarii din condominiu care nu au fost prezenti la adunarea generala,precum si pentru proprietarii care nu sunt membrii ai asociatiei de proprietari
lung.raluca a scris:

Este necesara acordul tuturor proprietarilor prin semnatura pentru reabilitarea termica?

Nu este necesar acordul tuturor proprietarilor. Este suficient acordul majoritatii (50%+1).
Dar trebuie tinut cont de legea 230/2007 care precizeaza:
Art. 25. -
(1) Pentru adoptarea hotărârilor în adunarea generală a asociaţiei de proprietari, se vor avea în vedere următoarele:
b) pentru hotărârile cu privire la stabilirea fondurilor de investiţii pentru consolidare, reabilitare şi modernizare, votul fiecărui proprietar are o pondere egală cu cota-parte din proprietatea comună;