Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa dezvoltator imobiliar
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa dezvoltator imobiliar

Buna ziua,
De curand am fost informati ca dezvoltatorul imobiliar cu care am semnat un antecontract de achizitie apartament, a intrat in insolventa.
Care sunt pasii care trebuie urmati mai departe, in vedere recuperarii avansului achitat?

Va multumesc
In primul rand trebuie sa va inscrieti la masa credala, trimitand catre administratorul judiciar o declaratie de creanta. Trebuie sa aveti in vedere sa nu depasiti termenul de depunere a declaratiei.
Legea 85/2006 art. 61 (1) b. termenul-limită pentru înregistrarea cererii de admitere a creanţelor asupra averii debitorului, care va fi de maximum 45 de zile de la deschiderea procedurii, precum şi cerinţele pentru ca o creanţă înregistrată să fie considerată valabilă
Va trebui sa va inscrieti in tabloul creditorilor!
aariam_a a scris:

In primul rand trebuie sa va inscrieti la masa credala, trimitand catre administratorul judiciar o declaratie de creanta.

Inscrierea in tabloul creditorilor (masa credala) se face printr-o cerere adresata instantei care a dispus deschiderea procedurii. Cererea se depune in doua exemplare - unul pentru instanta si unul pentru administratorul judiciar.