Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Avantaje si dezavantaje platitor TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Avantaje si dezavantaje platitor TVA

Buna ziua,

Ma puteti ajuta, va rog cu un raspuns in legatura cu plata/neplata TVA?
Ma intereseaza care sunt avantajele si dezvantajele pentru o firma inregistrata ca platitoare de tva dar si pentru una neplatitoare de tva.

Totodata, va rog sa-mi confirmati si care este baza legala.

Multumesc frumos.
Buna seara,

Banuiesc ca aveti contracte de management si consultanta cu firmele respective. Daca aveti stipulat in contract cand anume se va factura, atunci nu prea aveti ce face.

Personal, ptr a va feri de anumite aspecte mai putin placute, va recomand sa nu amanati facturarea catre clientii dvs.

Platitoare de tva deveniti in momentul in care ati depasit plafonul de 119000 lei. Ma rog, aveti obligatia sa solicitati la ANAF inregistrarea in scopuri de tva in termen de 10 zile de la data atingerii sau depasirii plafonului.