Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract individual de munca la solicitarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract individual de munca la solicitarea angajatului

In cazul in care angajatul solicita incetarea contractului de munca (demisie), perioada de preaviz poate fi compensata cu zilele de concediu de odihna cuvenite pentru perioada lucrata in anul in curs si cu orele lucrate suplimentar?
.
da. In perioada de preaviz se pot acorda zilele de CO care i se cuvin pentru perioada lucrata si zilele libere platite ca si compesare a orelor suplimentare lucrate.
Pentru orele suplimentare exista doua posibilitati:
- fie se compenseaza cu timp liber platit in urmatoarele 60 de zile după efectuarea acestora.

- în cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul de 60 de zile, în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.

CO se poate lua in perioada de preaviz cu conditia ca demisia sa fie cu preaviz ...