Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act aditional la antecontract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act aditional la antecontract

daca expira un antecontract v-c incheiat la o agentie imobiliara din cauza vanzatorului si el imi solicita prelungirea acestuia printr-un act aditional, pot face acest act aditional la un notar?

Ash dori acest lucru pentru ca acum cunosc diferenta dintre act incheiat la agentie si act autentificat la notar.
C sa faceti un aditional la antecontract la notar ar trebui ca si antecontractul sa fie incheiat la notar. Un antecontract de v c se noteaza la cartea funciara daca I'l faceti la notar. Facandu l sub semnatura privata nu va protejeaza intersele.

Fie incheiati antecontract acum la notar, fie in baza acelui antecontract sub semnatura privata incheiati tot la notar o tranzactie care stinge obligatiile anterioare si incheiati un antecontract in forma autentica la notar.