Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... problema cu o firma de recuperari creante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

problema cu o firma de recuperari creante

Buna ziua

v as ruga mult sa ma ajutati cu un raspuns la problema surorii mele, care in anul 2003 a cumparat de la o societate comerciala din orasul nostru niste obieecte electrocasnice in valoare de 5000 lei urmand sa le achite in termen de 5 ani (pana in decembrie 2008) la banca . Si a platit ratele lunare pana in august 2004, cand a depus o suma mare 4100 lei, care insemna ca datoria ei impreuna cu dobanda este achitata. Contract de la societatea respectiva nu a primit, a avut incredere fiind cunoscuti in oras. Intre timp a iesit la iveala ca acea firma (habitat XXI) a escrocat o multime de oameni, e un mare dosar la politie, iar ei sunt in insulele Canare. In anul 2011 sora mea primeste un plic (in cutia postala, fara confirmare de primire), in care firma de recuperari o instiinteaza ca datoreaza 4000 lei, deoarece in contractul ei a fost suma de 6800, nu de 5000 lei, diferenta pana la suma de 4000 fiind dobanzi si penalitati. I au trimis si o hartie pentru esalonarea datoriei, pe care nu a semnat o, dar deatunci o innebunesc cu telefoanele. Ce ne sfatuiti, avand in vedere ca la politie nu poate face dovada falsului, neavand contractul, trebuie sa plateasca aceasta suma, desi nu a beneficiat de acesti bani, chiar si a platit in avans datoria pe care ea stia ca o are.

multumesc mult
gi-jane2, moderator
Daca ultima scadenta era in 2008, datoria este prescrisa.
O sfatuiesc pe sora Dvs. sa nu semneze nici un document propus de catre EOS. De asemenea, nu trebuie sa plateasca bani. In schimb, trebuie redactat un raspuns catre firma de recuperare, raspuns in care sa prezinte situatia expusa de catre Dvs., sa prezinte chitanta de plata a celor 4100 lei (daca mai aveti aceasta chitanta)si sa conteste creanta.
Nu va faceti griji pentru telefoane, dar daca vreti sa scapati de ele, comunicati-le ca trebuie sa ia legatura cu avocatul dvs. Functioneaza...
Succes!
da, este prescrisa din 2011, sora dvs. nu are altceva de facut decit sa le puna in vedere celor de la eos sa nu o mai deranjeze, dealtfel in 99% din cazuri cei de la eos trebuie ignorati cu desavirsire, pt.ca agreseaza si hartuiesc cetatenii nestiutori in ale dreptului cu datorii demult prescrise pt. sume mici la care ei adauga penalitati de trei ori cit suma, merg pe intimidare
intre timp am citit mesajul d-lui @adisan, la modul general este o sugestie decenta cea cu raspunsul ..., dar eu cred ca in cazul cu eos asa ceva nu se aplica, eu va sfatuiesc sa nu le raspundeti nimic, sa nu va deranjati, pt. ca oricum datoria daca ar fi reala, este deja prescrisa;
daca le raspundeti va vor asalta cu alte discutii, aveti bani sa angajati avocat pt. asta?
chiar daca aveti, nu are rost
eugen82, utilizator