Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drepturile unui coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drepturile unui coasigurat

Buna ziua,
Sotul meu a fost in somaj,acum nu are venit,l-am trecut la mine ca coasigurat.A aflat de curand ca are angina pectorala.Vreau sa stiu ce drepturi are.Deoarece ii era rau a mers la medicul de familie care i-a dat trimitere (pe care a platito cu 15 lei)catre medicul cardiolog. Medicul cardiolog i-a recomandat sa faca analize.Medicul de familie a spus ca poate merge la orice laborator,fara trimitere,sa faca analizele(pe care urmeaza sa le plateasca).Mentionez ca a prezentat medicului de familie adev.de la unitatea la care lucrez ca figureaza ca coasigurat.
Multumesc
Daca sotul dvs s-a dus la medicul de familie fara programare prealabila, atunci nu i se poate acorda nici trimitere la medic specialist,nici trimitere catre laborator pentru analize decontate de catre CNAS.
Vedeti Ordin nr. 44/2010 din 20/01/2010 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 131 din 26/02/2010) privind aprobarea unor măsuri de eficientizare a activităţii la nivelul asistenţei medicale ambulatorii în vederea creşterii calităţii actului medical în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate
[ link extern ] /
Daca s-a prezentat la medicul de familie cu o criza dureroasa,avand un diagnostic de certitudine de angina pectorala,acesta era obligat sa-l trimita de urgenta la un consult specializat intr-un serviciu de cardiologie,pt. ca putea fi un prim semn de infarct miocardic,
chiar daca nu era programat,caci urgentele nu se programeaza....
Dar medicul cardiolog i-a recomandat sa faca analize, nu l-a internat de urgenta.
Gandesc ca daca era ,Doamne fereste, in pragul unui infarct trebuia sa-l interneze,nu sa-l plimbe ca sa faca analize.
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
Nu conteaza ca medicul cardiolog i-a recomandat investigatii,discutia era despre medicul de familie,care intr-o atare situatie nu a procedat corect!
Putea invoca programarea vizitei la cabinetul sau,doar daca omul se prezenta pt. o simpla trimitere,dar cand pacientul intra in cabinet acuzand o stare de rau,pe un diagnostic de certitudine de angina pectorala,il trimiti urgent spre un consult de specialitate....nu consideri
adresare la cerere , pt. ca nu s-a programat si a avut ghinionul sa se simta rau in ziua cand medicul sau de familie depasise deja cele 20 de consultatii decontate /zi de casa de sanatate!