Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua , Tatăl meu a decedat acum o lună . In ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua , Tatăl meu a decedat acum o lună . In urma necropsiei ...

Buna ziua ,
Tatăl meu a decedat acum o lună . In urma necropsiei ,dispusă de poliție ( a fost găsit găsit căzut în apartament) efectuată la IML Iași sa constatat : insuficienta cardiorespiratorie , pancreatita hemoragica, ateroscleroza masiva.
In urma cu șase luni a făcut un set de analize in Italia( sânge , eco doppler carotidian , CT cerebral cu substanță de contrast , visita cardiolog cu ECG ) rezultatele fiind bune având în vedere vârstă și că era fumător.
După 3 luni , in urma analizelor , sa simțit rău , a doua zi mergând la urgente . De acolo pe baza scrisorii medicale și in urma consultului doctorului de familie i se prescrie preductal pentru angina pectorala și consult la 2 săptămâni.
Între timp eu îi trimit medicului de familie un email , la telefon nu răspundea, cu rezultatele la toate analizele făcute în Italia și cu rugămintea de a mă informa despre starea sănătății tatălui meu.
Nici în ziua de astăzi nu am primit vreun răspuns , Tatăl meu decedând la o săptămână după al doilea consult și continuarea tratamentului cu preductal.
Este un caz de malpraxis sau penal ?
Va mulțumesc !
Doctorul de familie nu este obligat sa va informeze cu starea de sanatate a decedatului daca nu aveti o hotarare judecatoreasca definitiva in acest sens.
Puteti sesiza Colegiul medicilor din judetul dvs. referitor la tratamentul aplicat tatalui dvs. si/ sau deschide actiune in instanta. Instanta poate decide sa aveti acces la datele medicale din dosarul medical aflat la medicul de familie.