Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacere cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacere cim

Dupa desfiintarea postului am emis decizia de desfacere a contractului individual de munca (concedierea pentru motive neimputabile salariatului) pentru salariatul care ocupase initial acel post. Care este termenul in care salariatul poate contesta aceasta decizie? 30 de zile sau 45?
Termenul de constestare a unei astfel de decizii este de 45 de zile de la data la care cel interesat a luat cunostinta de masura dispusa, potrivit art.211 lit.a din Legea nr.62/2011.