Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu crestere copil dupa 1 martie 2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu crestere copil dupa 1 martie 2012

Buna ziua!As dori sa stiu daca este cineva la curent cu modul de punere in practica a noii directive europene privind impartirea concediului de crestere copil dupa data de 01.03.2012?Pana la aceasta directiva, parintii aveau dreptul la concediu de crestere de 1 sau 2 ani, insa se putea opta pentru intoarcerea mai repede la serviciu renuntandu-se la restul de concediu. Dupa 01.03.2012, daca mama isi ia 11 luni de concediu, tatal poate renunta la cea de a 12 luna? As prefera sa am concediu de 11 luni decat sa mai umblam si cu zeci de hartii pentru un concediu de doar o luna... Multumesc!
Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 52/2011 :

Art. 4^1. -(1) in aplicarea prevederilor art. 11 lit. a) din ordonanta de urgenta, celalalt parinte sau cealalta persoana prevazuta la art. 8 alin. (2) din ordonanta de urgenta care nu a solicitat dreptul la indemnizatie poate solicita acest drept, daca indeplineste conditiile de acordare, oricand pana la implinirea de catre copil a varstei de un an, 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap. Daca acest drept nu se solicita, concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se reduc cu o luna.
..

Asadar , la depunerea actelor pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC nu solicitati si acest drept pentru celalalt parinte ...