Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am beneficiat de suprapunerea indemnizatiei pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am beneficiat de suprapunerea indemnizatiei pentru cresterea ...

Am beneficiat de suprapunerea indemnizatiei pentru cresterea copilului, inainte cu o luna ca primul copil sa faca 2 ani a fost suspendata indemnizatia, la fel si acel supliment pentru al doilea. Continuarea indemnizatiei pentru al doilea copil a fost abia peste o luna. Raspunsul a fost ca s-a stabilit luna tatalui pentru ambii copii, de aceea nu am fost platita deloc acea luna. Exista o baza legala pentru asa ceva? Nu era normal ca imediat dupa suspendarea indemnizatiei pentru primul copil sa inceapa indemnizatia pentru cel de-al doilea?
Multumesc!
HG nr. 52 din 19 ianuarie 2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor
art. 4^1
(1) În aplicarea prevederilor art. 11 alin. (1) lit. a) din ordonanța de urgență, celălalt părinte sau cealaltă persoană prevăzută la art. 8 alin. (2) din ordonanța de urgență care nu a solicitat dreptul la indemnizație poate solicita acest drept, dacă îndeplinește condițiile de acordare, oricând până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap. Dacă dreptul propriu la concediu și indemnizație nu se solicită de către celălalt părinte, concediul și indemnizația pentru creșterea copilului acordat primului părinte se reduc cu o lună.