Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit venit

Administratorul unei societati este platit in urma participarii la un proiect european (fonduri nerambursabile) cu o suma de bani lunar . Va rog sa-mi spuneti cum se impoziteaza acest venit ,se considera venit cu retinere la sursa ? Mentionez ca persoana in cauza este director la o alta firma unde apare pe statul de plata ca angajat .
Multumesc anticipat !
smarandita67, utilizator
In ce baza este platit? Are incheiat un contract?
Asta e problema ca are contract la o alta firma unde e angajat si apare pe stat de plata ,aici e doar adm si se ocupa de proiectul respectiv,coordonatorul de proiect a spus ca se plateste cu dispozitie de plata din banii primiti pt respectivul proiect. In cazul acesta cine si cand plateste impozitul? Firma (retinere la sursa 16% ca si in cazul divid )sau persoana declara in decl de venit anuala ca venit suplimentar?
Multumesc!
Corect si legal este sa se incheie un contract. Dispozitia de plata se face in cazul imprumuturilor facute de asociati respectivi administratori. Ori la domnul nu este cazul deoarece el nu a imprumutat societatea cu bani. Trebuie facut un contract de colaborare in baza caruia se face un stat de plata in care se trec retinerile iar la finele anului se face un FF2.