Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general infiintare firma prestari servicii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

infiintare firma prestari servicii

Vreau sa infiintez o firma cu 3 angajati apoi sa inchei un contract de presari servicii cu o firma din strainatate, firma din strainatate imi va trimite 1000eur pentru fiecare angajat in care intra salariul minim din Romania plus diurna(transport,cazare,alimente),eu ca firma primind un comision. Angajatii isi vor desfasura activitatea mai mult in strainatate.

Ce fel de firma cu ce obiect de activitate, platitor de tva ?
Sub ce forma vor intra acesti bani si ce taxe si impozite va trebui sa platesc eu ca firma ?
Care vor fi considerate veniturile firmei si cat e impozitul?
Trebuie chitante justificative pentru diurna?

Multumesc.
Ce servicii urmeaza sa prestati?
vor lucra in colectare si transport de marfa