avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general infiintare firma prestari servicii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

infiintare firma prestari servicii

Vreau sa infiintez o firma cu 3 angajati apoi sa inchei un contract de presari servicii cu o firma din strainatate, firma din strainatate imi va trimite 1000eur pentru fiecare angajat in care intra salariul minim din Romania plus diurna(transport,cazare,alimente),eu ca firma primind un comision. Angajatii isi vor desfasura activitatea mai mult in strainatate.

Ce fel de firma cu ce obiect de activitate, platitor de tva ?
Sub ce forma vor intra acesti bani si ce taxe si impozite va trebui sa platesc eu ca firma ?
Care vor fi considerate veniturile firmei si cat e impozitul?
Trebuie chitante justificative pentru diurna?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters232985 , utilizator 19:48, 21 Martie 2012
Ce servicii urmeaza sa prestati?
vor lucra in colectare si transport de marfa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligativitatea angajatorului de a plati diurna ordogszabi ordogszabi Buna ziua, Firma la care lucrez are a politica diferita la acordarea diurnei catre angajati pentru deplasarile in strainatate. Mentionez ca este vorba de o ... (vezi toată discuția)
Munca in strainatate gabriela_marc gabriela_marc Am o societate comerciala care are oportunitatea de a incheia un contract pt prestarea unor servicii in Belgia. 1. Care este forma legala ce trebuie dispusa ... (vezi toată discuția)
Munca in strainatate andreeasendrea andreeasendrea Buna ziua, doresc sa infiintez o firma in Romania cu 15 salariati pe care sa-i pun la dispozitia unei firme din Italia pentru transport marfa. Mentionez ca ... (vezi toată discuția)