Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA facturarea serviciilor de consultanta intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

facturarea serviciilor de consultanta intracomunitare

Un SRL platitor de TVA presteaza servicii de consultanta tehnica in Romania, unei societati platitoare de TVA din UE.
1. Ce factura se va emite pentru aceste servicii?
2. Cheltuielile efectuate pentru prestatrea acestor servicii de consultanta (transport, cazare, etc) se deconteaza de catre societatea din UE. Cum se inregistreaza aceste cheltuieli in contabilitate pentru a nu fi impozabile. Trebuie sa fie facturate? In ce mod?
1. pentru serviciile de consultanta se emite o factura fara tva in baza art. 133, alin 2 din codul fiscal (firma din romania trebuie sa fie inscrisa in ROI)
2. depinde in sarcina cui pica aceste cheltuieli conform contractului.
a) daca sunt in sarcina firmei din romania, aceste cheltuieli sunt accesorii prestarii de baza si sunt incluse in baza de impozitare a acesteia
b) daca sunt in sarcina firmei din ue, aceste cheltuieli vor fi facturate separat catre aceasta aplicand structura de comisionar si vor contine tva 24% intrucat locul prestarii serviciilor este considerat a fi romania cf art. 133, alin 4, lit b si d din codul fiscal