Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general BILANT 31.12.2011
Discuție deschisă în Contabilitate în general

BILANT 31.12.2011

Concret de ce anume trebuie sa fie insotit bilantul?
ca sa folosesti semnatura electronica , cine trebuie sa o detina, contabilul sau societatea care depune bilantul?
Buna ziua.

Concret, bilantul trebuie sa fie insotit de urmatoarele:
- note explicative la situatiile financiare anuale
- situatia modificarilor capitalului propriu si situatia fluxului de numerar (daca este cazul)
- raportul administratorilor
- raportul de audit sau raportul comisiei de cenzori (daca este cazul)
- propunerea de distribuire a profitului sau de acoperire a pierderii contabile
- declaratia scrisa a persoanelor prevazute la art.10 alin.(1) din legea contabilitatii, prin care isi asuma raspunderea pentru intocmirea situatiei financiare anuale.

Cu stima.
notele explicative si toate celelalte sunt tip, sau pot eu sa le descarc de pe unde pot , le completez, scanez, le fac o arhiva si le salvez pe acelasi cd cu bilantul?
dar cu semnatura electronica cum e? a cui semnatura , a soc. sau a celui ce intocmeste bilantul ?
Directorul economic din firma care are si dreptul de a certifica bilantul,daca nu se semneaza si certifica de o persona autorizata sau PJ autorizata si se depune la ghiseu,daca nu se poate depune on line de cine certifica bilantul.
daca detin semnatura electronica pot depune on-line bilantul ptr. " n" soc.?
Numai daca esti imputernicit prin procura notariala din partea societatilor respective