Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Anularea procesului verbal de constatare a ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Anularea procesului verbal de constatare a contraventiei de insusi organul emitent

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o nelamurire?

Si anume...

Organul emitent al unui proces verbal de constatare a unei contraventii are posibilitatea de a-si anula propriul act emis (dupa expedierea acestuia catre alt contravenient consemnat gresit in textul procesului verbal) in situatia in care constata ca fapta nu a fost comisa de catre contravenientul al carui numar de inmatriculare apare in procesul verbal?

In speta este vorba de intocmirea unui proces verbal de constatare a unei contraventii privind parcarea intr-un loc nepermis intocmit pe un alt numar de inmatriculare decat a celui care a savarsit de fapt contraventia - exemplu : in loc de B 02 MOO s-a notat in procesul verbal B 02 MOD.
Organul emitent are posibilitatea anularii propriului proces verbal de contraventie fara a se ajunge in instanta? Si daca da in ce modalitate .

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Organul emitent nu poate sa anuleze din proprie initiativa PVC. Odata intocmit, acest proces verbal se bucura de prezumtia relativa de adevar. Rasturnarea acestei prezumtii si in consecinta dovedirea nelegalitatii PVC nu se poate face decat in fata instantei de judecata. Judecatorul este singurul care se poate pronunta asupra nelegalitatii PVC, si doar el poate anula procesul verbal prin hotarare judecatoreasca.
instanta va anula procesul verbal , dar in ce termen trebuie introdusa actiunea ? Este o actiune in anulare pv.