Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatie acoperis bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatie acoperis bloc

este obligata asociatia de locatari sa mi repare acoperisul la ultimul etaj si casa scarii? cum se procedeaza?
Terasa condominiului reprezinta parte comuna a carei intretinere si reparatie implica responsabilitatea asociatiei de proprietari
Sesizati oficial presedintele de asociatie care in interesul general al proprietarilor si pentru asigurarea bunei functionari a partilor comune constructii/instalatii din condominiu detine autoritatea si competenta sa dispuna masurile necesare
Sa spunem ca „sesizat oficial” inseamna „in scris”, in dublu exemplar, din care pe unul sa va confirme primirea (cu nume, data si semnatura) presedintele sau administratorul.
Este bine, in opinia mea, sa mentionati in sesizare ca vi se degradeaza zugraveala si ca, in cazul in care nu se vor efectua reparatiile necesare, intentionati sa le faceti pe cont propriu urmand sa recuperati banii in instanta.