Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contact Asociatie de Proprietari + Administratie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contact Asociatie de Proprietari + Administratie

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o informatie; nu reusesc sa gasesc pe Google unde as putea sa ma adresez sau sa gasesc cum pot instiinta Asociatia de Proprietari, oficial, ca sunt probleme la acoperisul blocului unde stam.
Pe scurt, presedintele asociatiei si locatarii nu vor sa contribuie deloc la repararea acoperisului in blocul in care stam (bloc de 4 etaje, construit in 2012) si va trebui sa dam in judecata probabil asociatia dupa ce vom reusi sa il reparam. Pana atunci, trebuie sa ii anunt, oficial (nu, nu s-au constituit procese verbale la intalnirile asociatiei si deci nu avem nicio dovada) ca sunt probleme cu acoperisul. Am adresa este cea a blocului dar la cine trimit cu confirmare de primire ?

Va multumesc!
Depuneti cerere la asociatie si luati nr de inregistrare.
Ulterior reveniti aici.
Formulați o notificare către președintele Asociației prin care îi aduceți la cunoștință obligația de a face menționată.
Trimiteți somația cu confirmare primire și conținut declarat.
Dacă nu va lua măsurile necesare, mergeți la un avocat întrucât sunt cel puțin două demersuri posibile.
Cu stimă!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Pentru a detine dovada concreta adresati solicitarea pe adresa de domiciliu a reprezentantului legal al asociatiei de proprietari in persoana presedintelui de asociatie
Nu este formular specail sau continut aparte
Sesizati oficial presedinteled e asociatie de problema cu care va confruntati si solicitati in exercitarea atributiilor asumate la alegeerea in functie sa desfasoare actele si actiunile necesare asigurarii bunei functionari a partii comune de instalatii si de constructii din imobilul de locuit in comun
Notificati oficial presedintele de asociatie cu obligatia asigurarii bunei functionari a partii comune de condominiu-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Intretinerea si reparatia partii comune din condominiu reprezinta obligatia exclusiva a asociatiei de proprietari care s-a infiintat tocmai cu scopul administrarii partii comune de imobil
Daca la nivelul imobilului va confrunati cu reticenta,sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primarie