Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... test de paternitate si pensie alimentara!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

test de paternitate si pensie alimentara!

Buna dimineata, ma puteti ajuta si pe mine intr-o problema foarte incurcata ?Acum 5ani,am cunoscut un barbat cu foarte multe probleme,nedivortat dar sotia plecase de mult de la el,3copii dintr-e care unul la luat cu ea,doi ia lasat la parintii lui.Mentionez ca ne-am cunoscut in Italia,unde munceam amindoi.Am trait in concubinaj,si din relatia noastra a rezultat o fetita pe care el nu a vrut sa o recunoasca.Acum eu m-am intors in Rominia cu copilul,el a ramas acolo,lucreaza cu acte in regula,nici la ora actuala nu este divortat,copii lui ii creste in continuare mama lui,sintem in relatii cordiale.Eu totusi as dorii sa-l dau in judecata ptr peternitatea copilului,si ptr pensie alimentara.El a spus ca nu-i poate face legea nimic,el nu se va prezenta la nici un test,asa este?Nu exista nici o lege prin care sa oblige acesti parinti sa-si recunoasca propriul copil?O prietena ma invata sa ii iau 2-3fire de par,ptr a face testul,se accepta astfel de probe?Va rog sa ma indrumati pe drumul bun,e totusi existenta unui copil la mijloc,si el nu a facut altceva decit sa-si razbune esecul casniciei pe noi. Avem vre-o sansa sa ne facem dreptate , copilul meu sa aiba un viitor , fara sa poarte stigmatul copil din flori? Va multumesc anticipat!Pirvu Anina.
Il puteti da in judecata si chiar daca nu se prezinta la judecata se poate pronunta o hotarare judecatoreasca.
In acelasi proces se va putea stabili si pensia de intretinere.

avocat Claudiu Lascoschi