Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! In urma unei relatii de cateva luni cu un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! In urma unei relatii de cateva luni cu un barbat cu ...

Buna ziua! In urma unei relatii de cateva luni cu un barbat cu care nu an fost casatorita am un copil pe care tatal a refuzat sa il recunoasca. Timp de 5 luni din perioada sarcinii si 4 luni de la sarcina nu s-a preocupat de mine si copil si am platit singura toate cheltuielile legate de sarcina, lauzie si copil. Acum la 4 luni ale copilului mi-a trimis prin avocat o adresa prin care imi cere o copie dupa certificatul de nastere al copilului in vederea stabilirii paternitatii si a contributiei acestuia la cheltuieli si sa aiba drept de vizita. Daca eu nu il doresc pe tata in preajma copilului pentru ca il consider o influenta nefasta, nu are bani, il suspectez de probleme psihice ce pot face? Daca nu raspund la adresa trimisa imi poate deschide proces ulterior? Ma poate obliga cumva sa fac testul de paternitate acum dupa 4 luni de viata ale copilului in conditiile in care nu si-a asumat nimic pana acum si minte tot timpul legat de diverse aspecte? Ce pot face sa il protejez pe copil? Mi-e frica sa il las singur cu tatal lui si in casa acestuia intrucat i-ar putea face mare rau chiar sa il omoare sau imbolnaveasca pentru ca ma uraste pe mine si vrea sa se razbune prin acest copil. Multumesc!
Nu aveţi nici o soluţie, în afara de a dispărea din ţară, undeva unde nu vă găseşte şi nu-şi poate cere drepturile, adică într-o ţară cu care Romania nu are convenţii de reciprocitate în domeniul juridic.
Nu contează că nu s-a interesat de copil, acelaşi lucru îl poate cere şi când copilul are 10 ani sau mai mulţi, în care tatăl nu a existat.
Legislaţia actuală din Romania favorizează tocmai aceşti părinţi care fug de răspunderea părintească, dar au la dispoziţie o serie de mijloace de a obţine beneficiu material de pe urma copilului .
Nu aveţi de ales decât să faceţi ce vă cere, altfel veţi ajunge în instanţă şi veţi plăti şi costul testului ADN, şi cheltuieli de judecată.
gi-jane2, moderator
Nu aveți ce sa faceți. Faptul ca acum dorește sa recunoască copilul și sa se implice inclusiv pe partea de cheltuieli pare o veste buna.
Faptul ca îl suspectați de probleme psihice nu înseamnă că omul chiar le are. În fond sunteți subiectiva și va aflați și în perioada dificila și delicata de după nașterea unui copil.
Domnul este trecut pe certificatul copilului?
Ca să va liniștesc, pana pe la 3 ani va obține legături personale doar la domiciliu dumneavoastră, deci nu va lua copilul acasă la el. În aceasta perioada, dacă tatăl chiar are anumite probleme psihice o sa aveți suficient timp sa strângeți dovezi. Nu mai vorbesc de faptul ca dacă ceea ce urmărește e doar răzbunarea atunci se va plictisi sa vina sa vadă copilul atâta amar de vreme și va dispare din viata dumneavoastră.
daca tot e sa va judecati, sa nu uitati sa cereti jumatate din cheltuielile cu sarcina si lauzia
Paternitatea nu se stabileste, ci tatal recunoaste copilul, asa ca nu veti ajunge sa platiti vreun test adn, ca nu se va face.
daca vreti sa ii dati copia, certificatului, bine, daca nu, nu. De judecat, va judecati pt pensie, felul in care veti exercita autoritatea parinteasca, program de vizita, pensie
Oricum, nu aveti cum sa evitati ca acesta sa recunoasca copilul si sa isi ceara drepturile de parinte, decat daca, pana sa il recunoasca, are loc o....adoptie.
Dl sau dna When,
Intrucat nu a dorit sa vina la starea civila sa inregistreze copilul dupa iesirea din spital, acest copil are linie in dreptul tatalui. A spus atunci ca neaga ca ii este copil si nu doreste sa il recunoasca. Nu s--a interesat de soarta lui si acum brusc vrea sa il recunoasca la aproape 5 luni. Pare o conduita deosebit de suspecta

When a scris:

Nu aveți ce sa faceți. Faptul ca acum dorește sa recunoască copilul și sa se implice inclusiv pe partea de cheltuieli pare o veste buna.
Faptul ca îl suspectați de probleme psihice nu înseamnă că omul chiar le are. În fond sunteți subiectiva și va aflați și în perioada dificila și delicata de după nașterea unui copil.
Domnul este trecut pe certificatul copilului?
Ca să va liniștesc, pana pe la 3 ani va obține legături personale doar la domiciliu dumneavoastră, deci nu va lua copilul acasă la el. În aceasta perioada, dacă tatăl chiar are anumite probleme psihice o sa aveți suficient timp sa strângeți dovezi. Nu mai vorbesc de faptul ca dacă ceea ce urmărește e doar răzbunarea atunci se va plictisi sa vina sa vadă copilul atâta amar de vreme și va dispare din viata dumneavoastră.

Este suspect însă de multe ori oamenii au nevoie de timp sa se obișnuiască cu o idee. Și faptul ca l-ați ținut la curent cu evoluția sarcinii și nașterea copilului îmi spune mie cum ca nu va mai părea un tata rău sau dereglat psihic în urma cu câteva luni. Acum când vrea el sa recunoască copilul v-ați răzgândit dumneavoastră? Pana la urma mi se pare un joc de control din partea amândurora. El nu vrea sa facă ce doriți dumneavoastră când doriți dumneavoastră și invers.
Gi-Jane are dreptate, dacă va duce în în instanta cereți bani pentru îngrijirile medicale, pentru copil. Insa dacă dorește în mod real sa facă parte din viata micuțului atunci ar fi bine sa încercați sa aveți o relație decenta cu el.
Eu unul v-aș sfătui sa stabiliți o întâlnire cu el și sa îl întrebați exact ce spera sau cum visează sa se desfășoare pe viitor relația lui cu copilul. Posibil sa nu aibă nimic în cap dar la presiunea rudelor sa fi întâlnit un avocat care sa îl amăgească ca mai bine face el primul pas decât sa îl dați dumneavoastră în judecata.
După întâlnirea cu el o sa știți mai bine unde va situați, ce atitudine sa aveți și ce tactica sa abordați.