Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, in urma fostei relatii, a rezultat un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, in urma fostei relatii, a rezultat un copil. Care ...

Buna ziua, in urma fostei relatii, a rezultat un copil. Care in certificat e trecut doar pe numele meu. La tata e linie. Eu rugand in mod repetat pe tata sa si-l treaca pe nume, ma tot amana. Acum vrea sa ma dea in judecata si sa faca test de paternitate, sa si-l treaca pe nume. Si mi-a zis ca eu o sa suport toate cheltuielile, atat de judecata cat si pentru test. Avand in vedere ca eu nu am spus niciodata ca nu recunosc ca e tatal lui. Ma puteti lamuri, va rog!?
Daca aveti discuții scrise cu el le folosiți.
El vrea sa fie sigur ca este tatăl copilului și e smecher dar nu o sa ii iasă dacă va apărați.
Mergeti la avocat sa va facă întâmpinare în caz de proces.

București 2023
Dar exista posibilitatea sa platesc eu testul si cheltuielile de judecata? In caz ca va cere test?
El plateste testul.
Mergeti la avocat cu toate actele daca va da in judecata .
Trebuie vazute si actele, ce zice el, samd.

Bucuresti 2023
Aveți mai multe de pierdut dacă așteptați ca tatal sa recunoască benevol copilul sau sa va acționeze el în instanta.
Va sfătuiesc sa fiți dvs cea care deschide procesul pentru ca doar asa puteti sa dovediți dezinteresul tatălui fata de copil astfel încât sa aveți autoritatea exclusiva asupra copilului , sa primiți pensie de întreținere pentru el încă de la data procesului și sa-l obligați pe tata sa va restituie 50% din cheltuielile pe care le-ati făcut cu sarcina, nașterea și lăuzia.
Contactați un avocat sa va explice in detaliu toate aspectele juridice.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Trimiteti-i mesaje sa vina la starea civila sau notar daca vrea sa il recunoasca.
Daca va da in judecata,.mergeti la avocat sa va formuleze intampinarea.
Nu are de ce sa ceara test adn in faza asta, el nu are calitate procesuala pt stabilirea paternitatii. Il poate recunoaste, chiar daca vrea prin instanta ca sa schimbe si numele ( cu schimbarea numelui nu ar trebui sa fiti de acord).