Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Test paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Test paternitate

Buna ziua!Am un copilas de un an si ju.matate.Tatal vopilului vrea test ADN si imi cere sa l chem in instanta pt paternitate.Toate acele costuri(cheltuieli de judecata,onorariu avocat si ADN) vor trebui platite de mine
Doresc sa stiu daca exista o alta modalitate de a l obliga sa faca acest test?Mai stiu ca testul se face pana cand copilasul implineste 3 ani ,dupa aceea am inteles cand implineste baietelul 18 ani il poate chema el pe tata in instanta.Va multumesc!
Magda 2018, utilizator
Daca se dovedeste ca paratul este tatal biologic al copilului atunci o sa recuperati de la acesta toate cheltuielile de judecata pe care le-ati facut cu acel proces: costul testului ADN, onorariu avocat etc.
Nu uitati sa solicitati obligarea tatalui si la plata a 50% din cheltuielile ocazionate cu nasterea si lauzia.
Contactati un avocat si discutati pe larg cu acesta pentru a iniția o cerere completa care sa fie in interesul dvs si al copilului, fiind nevoie sa clarificati si aspectele referitoare la minor: autoritatea parinteasca exclusiva sau comuna, domiciliul copilului, pensia de intretinere, program de vizita pentru tata etc.
Avocat Neagu Elena, Avocat
dati mai multe detalii.. cum adica vrea test adn ? ce vrea tatal mai exact si ce vreti dvs ? copilul e nerecunoscut si dvs sunteti necasatorita cu acest tata sau cum sta treba mai exact ?
Puteti face testul de paternitate in privat, e mai ieftin si va avea certitudinea ca e copilul lui. Plati jumatate jumatate caci interesul este comun. Apoi poate recunoaste copilul prin declaratie la starea civila.

In instanta mergeti doar daca va doriti sa aiba o paternitate recunoscuta. Nu e adevarat ca se face doar pana la 3 ani ai copilului. Insa atentie ca odata paternitatea stabilita, tatal va avea o serie de drepturi si anume veti exercita in comun autoritatea parinteasca si va beneficia de un program de vizita, precum si obligatia de a plati pensie de intretinere.

Cantariti bine pasii ce i veti face...cert este ca minorul are dreptul de a avea o paternitate legal stabilita.

gi-jane2 a scris:

dati mai multe detalii.. cum adica vrea test adn ? ce vrea tatal mai exact si ce vreti dvs ? copilul e nerecunoscut si dvs sunteti necasatorita cu acest tata sau cum sta treba mai exact ?

Nu sunt casatorita cu tatal copilului,copilul e pe numele meu,nu a vrut sa l recunoasca dupa nastere si acum imi cere sa l dau in judecata pt paternitate si implicit testul Adn.Mentionez ca la momentul nasterii baietelului si imainte locuiam cu tatal copilulu.i
Magda 2018, utilizator

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Puteti face testul de paternitate in privat, e mai ieftin si va avea certitudinea ca e copilul lui. Plati jumatate jumatate caci interesul este comun. Apoi poate recunoaste copilul prin declaratie la starea civila.

In instanta mergeti doar daca va doriti sa aiba o paternitate recunoscuta. Nu e adevarat ca se face doar pana la 3 ani ai copilului. Insa atentie ca odata paternitatea stabilita, tatal va avea o serie de drepturi si anume veti exercita in comun autoritatea parinteasca si va beneficia de un program de vizita, precum si obligatia de a plati pensie de intretinere.

Cantariti bine pasii ce i veti face...cert este ca minorul are dreptul de a avea o paternitate legal stabilita.

Pana acum cateva luni asa stabilisem insa s a razgandit spunandu mi ca are incredere doar in instanta.