Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... refuz despagubire asigurare de viata pentru credit ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

refuz despagubire asigurare de viata pentru credit bancar

In ce situatii o societate de asigurari de viata nu aproba dosarul de despagubire in caz de deces al titularului unui credit pentru nevoi personale ?

In concret contractul de credit a fost semnat in luna nov.2009, simultan cu contractul de asigurare de viata, direct prin intermediul bancii si cu o societate de asigurari din cadrul aceluiasi grup bancar, ratele lunare catre societatea de asigurari fiind platite simultan cu ratele creditului bancar, fiind de fapt inscrise distinct dar in cadrul aceluiasi desfasurator de rambursare.

cauza decesului debitorului/asiguratului a fost infarct de miocard acut
cred ca lucrurile sunt in regula

in sensul ca, asiguratul are inscrisa in fisa medicala personala o anumita afectiune vindecata si fara evolutie in timp, nedeclarata in chestionarul de sanatate semnat la incheierea politei de asigurare de viata, insa decesul nu s-a produs direct sau indirect din cauza afectiunii nedeclarate, neexsistand astfel o legatura cauzala intre afectiunea preexistenta si nedeclarata si cauza decesului.

probabil ca determinanta in stabilirea absentei/existentei legaturii cauzale va fi evaluarea efectuata de specialistii din domeniul medical din cadrul societatii de asigurare (sau firma medicala de consultanta), rezultat ce nu poate fi combatut in caz de refuz decat in instanta printr o expertiza

va multumesc
Buna ziua
Va rog sa m-a luminati si pe mine in urmatorul caz: Am fost disponibilizat cu art 31 alin.3 din codul muncii si acum primesc ajutor de somaj.Ca orice roman care se respecta am si un credit la banca,la care platesc o asigurare de viata exact in aceleasi conditii ca domnul Pavel.Cand am facut creditul duduia de la banca mi-a facut o prezentare foarte convingatoare despre avantajele acestei asigurari ,in cazul meu asiguratorul imi va plati doua rate in caz de somaj.Pus in fata faptului implinit,dupa ce am fost disponibilizat am mers la banca sa rezolv problema cu asigurarea.Dar surpriza...! dosarul a fost respins pe motiv ca am fost disponibilizat din cauza mea.Atunci am solicitat sa-mi prezinte si mie excluderile de la plata debpagubirii prevazute in contract,ca stiu si eu pe ce dau banii.
Va prezint excluderile de la plata

"BRD Asigurari de Viata nu plateste nicio despagubire:

Daca decesul este provocat sau agravat de o legatura directa sau indirecta cu:

Ø Orice afecţiune patologică diagnosticată înainte de subscrierea asigurării individuale, efectele şi consecinţele acesteia, inclusiv recidiva unei stări medicale preexistente, exceptând cazurile declarate la momentul semnării cererii de asigurare şi acceptate de către BRD AV (in cazul creditelor)

Ø Sinuciderea în primii 2 ani după încheierea asigurării individuale, iar pentru DAC PF - sinuciderea

Ø Orice accident sau îmbolnăvire legate de abuzul de alcool, alcoolism cronic sau folosirea narcoticelor, a drogurilor pe bază de opium sau a drogurilor stimulante, cu excepţia cazurilor în care sunt prescrise de un medic autorizat;

Ø Război civil, război, invazie declarată sau nu sau operaţiuni asimilate războiului, acţiuni ale inamicilor străini, ostilităţi, revoltă, răscoală, răzmeriţă, grevă, mişcări civile, rebeliune, revoluţie, insurecţie, acte de terorism, indiferent dacă persoana asigurată a fost o victimă sau un participant activ/ colaborator la aceste evenimente;

Ø Comiterea sau tentativa de a comite un atac sau o acţiune ilegală, sau de a fi implicat într-o activitate ilegală sau crimă;

Ø Deces datorită unor epidemii sau pandemii (epidemiile şi pandemiile trebuie confirmate de Ministerul Sănătăţii).

Ø Zborurile aeriene ale persoanei asigurate pe orice tip de aeronavă, cu excepţia situaţiilor în care aceasta este pasager plătitor de bilet al unei aeronave care operează pe baza unui program fix, deţinută de o companie aeriană de transport de pasageri înregistrată, pe ruta sa prestabilită, sau dacă este transportată ca pacient sau rănit sau însoţitor sau steward pe o aeronavă ambulanţă sau de salvare sau pe un elicopter;

Ø Participarea la oricare din sporturile următoare: activităţi în care este implicat un motor (inclusiv raliurile), box, scufundări cu aparate autonome, explorarea peşterilor, curse de bob, curse cu sanii, săriturile cu schiul, escaladare, alpinism, călărie, parasutismul,, zborul cu delta-planul, zborul cu aeronave ultra-uşoare motorizate sau săritura cu coarda;

Ø Expunerea voluntară sau involuntară a corpului la energie nucleară sau rezultatul unei explozii, radiaţii sau orice alte consecinţe în operaţiuni de război sau militare sau în timp de pace;

Ø Accidente sau îmbolnăviri pentru care persoana asigurată refuză să accepte tratamentul primit de la un medic ce are calitatea legală şi profesională de a prescrie un tratament.

Ø Săvârşirea unei contravenţii, tentativa de comitere sau comiterea unei infracţiuni de către Persoana asigurată; (pentru DAC PF)

· Daca invaliditatea totala permanenta este provocata sau agravata de o legatura directa sau indirecta cu (in plus faţă de cele pentru Deces):

Ø Participarea la competiţii (altele decât cele sportive legal organizate);

Ø Orice tulburare psihiatrică, mentală, funcţională sau nervoasă;

Ø Virusul imunodeficienţei umane (HIV) sau variaţii ale acestuia, inlcusiv Sindromul Imunodeficienţei Dobândite;

Ø Tentativa de sinucidere sau rănire voluntară.

· daca in plus fata de cele prezentate mai sus, decesul sau invaliditatea totala permanenta din accident (in cazul creditelor auto) sunt provocate sau agravate de o legatura directa sau indirecta cu:

Ø participarea la activităţi specifice sporturilor de relaxare cum ar fi: sporturi acrobatice, dresaj de animale, efecte speciale;

Ø implicarea Persoanei asigurate în activităţi de protecţie şi siguranţă civilă, forţe armate speciale, forţe speciale ale poliţiei;

Ø implicarea Persoanei asigurate în activităţi de manipulare /transport/ utilizare de substanţe inflamabile, radioactive şi explozive ;

Ø orice activitate care implică scufundările profesionale, lucru în subteran, munca la o altitudine mai mare decât 15 m sau cu voltaj mare;

Ø implicarea Persoanei asigurate în activităţi de excavare, exploatare şi prelucrare a lemnului sau extragere sau prelucrare a petrolului şi gazului (incluzând munca desfăşurată pe platforma marină).

· Daca incapacitate temporara de munca este provocata sau agravata de o legatura directa sau indirecta cu (in plus faţă de cele pentru invaliditate totală permanentă):

Ø Boli infecţioase;

Ø Sarcina, naşterea, împreună cu complicaţiile ce derivă, avortul (se va plati doar daca avortul s-a produs ca urmare a unei indicaţii medicale);

Ø Participarea şi implicarea în orice activităţi militare (navale, terestre sau aeriene);

Ø Concediul de maternitate sau paternitate, concediul pentru îmbolnăvirea copilului sau creşterea lui;

Ø Intoxicaţii cu otravă, medicamente, alcool, gaz sau fum (administrare voluntară sau inhalare);

Ø Toate afecţiunile disco-vertebrale privind rahisul (cervical, dorsal, lombar sau sacral), rezultatele şi consecinţele acestora, lumbago, durere de spate, sciatică, cruralgii, radiculalgii, cervicalgii, dorsalgii, neuralgii cervico-branhiale, deplasări de discuri cu excepţia cazului în care una dintre afecţiuni necesită spitalizare pentru o perioadă continuă de cel puţin 15 zile sau intervenţie chirurgicală în timpul perioadei de Incapacitate Temporară de Muncă sau Invaliditate Totală Permanentă.

· Daca somajul survine ca urmare a uneia din situatiile:

Ø Persoana asigurată (salariatul) şi-a părăsit locul de muncă în mod voluntar;

Ø Angajatorul a încheiat contractul de muncă din cauza faptului că Asiguratul (salariatul) nu mai corespunde criteriilor impuse de poziţia pe care o ocupă, în acord cu dispoziţiile Legii nr. 53/2003 – Codul Muncii şi/ sau, dacă este cazul, cu alte dispoziţii speciale legale;

Ø Persoana asigurată a refuzat o anumită ofertă de muncă concretă, compatibilă cu pregătirea sa profesională sau, dacă este cazul, cu capacitatea de muncă determinată de medicul specialist în expertiza capacităţii de muncă;

Ø Retragerea brevetului de liberă practică a profesiei."

Citind cele de mai sus,am ajuns la urmatoarea concluzie. Pentru mine aceasta asigurare care mi-a fost bagata pe gat odata cu creditul,fara sa-mi fie prezentate toate detaliile in scris(doar verbal),o consider o talharie cu acte.Oricum ai muri sau ai fi concediat primesti de la asigurare...
Intrebarea mea este.
Cum asi putea sa refuz la plata aceasta aberatie deoarece este inclusa in rata si cum asi putea sa-mi recuperez banii pe care i-am dat pana acum deoarece nu prea ma simt asigurat.
Cu stima!
geo445, utilizator
Articolul de lege la care faceti trimitere se refera la perioada de proba. Imi este greu sa imi dau seama de situatie,in aceste conditii.
Scrieti despre doua produse de asigurare-asigurarea de viata nu are componenta despre care faceti vorbire.Nu are treaba cu somajul,nu acopera acest risc.Sau habar nu am de asigurari.:)
In ceea ce priveste asigurarea de viata,in mod normal lucrurile sunt simple:nu mai platiti,nu aveti calitatea de asigurat.
In cazul dv este important ce prevede contractul de credit,referitor la asigurare.Daca acel credit a fost conditionat de existenta unei asigurari si acest fapt este scris negru pe alb,atunci sunteti "condamnat" la asigurare.
floare _de_ colt, utilizator

Articolul de lege la care faceti trimitere se refera la perioada de proba.
-corect.

Scrieti despre doua produse de asigurare-asigurarea de viata nu are componenta despre care faceti vorbire
-care doua?

.Nu are treaba cu somajul,nu acopera acest risc.
-ba are,acopera dar nu sunt prea expliciti.

In ceea ce priveste asigurarea de viata,in mod normal lucrurile sunt simple:nu mai platiti,nu aveti calitatea de asigurat.
-corect,eu asta as vrea,sa nu platesc,dar cum?.Asigurarea si rata mi le trage de pe card,si nu am cum.

In cazul dv este important ce prevede contractul de credit,referitor la asigurare.
-spune ca "imprumutatul a luat la cunostinta de termeni si conditiile asigurarii de viata incheiate intre banca si asigurator si este de acord sa fie inclus in aceasta asigurare in calitate de asigurat"

Daca acel credit a fost conditionat de existenta unei asigurari si acest fapt este scris negru pe alb,atunci sunteti "condamnat" la asigurare.
-cam asaceva...

Va raspund si eu punctual:

1.Daca aveti o asigurare care acopera riscul de somaj ,prin faptul ca dupa perioada de proba angajatorul a decis sa spuna "nu"- va incadreaza la excluderi-nu ati corespuns criteriilor(scuze!).
2.Asigurarea de viata nu include riscul de somaj.Daca dv.spuneti ca aveti o asigurare de viata prin care este acoperit riscul de somaj,trebuie sa va cred.
3.Asigurarea de viata nu are treaba cu somajul,dupa parerea mea.
4.Daca in contractul de credit nu este stipulata obligativitatea unei asigurari, depuneti frumos o notificare prin care lamuriti lucrurile:renunt la asigurare!
5.Ce scrieti intre ghilimele nu ma lamureste,in sensul ca nu reiese faptul ca sunteti obligat la asigurare pt a obtine creditul.Ma rog,nu ati fost.
Ati fost de acord cu o asigurare dar nimeni nu va poate obliga sa ramaneti in acel contract.
6.Unde scrie negru pe alb ca banca a conditionat acordarea creditului de existenta unei asigurari?
floare _de_ colt, utilizator