Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Despagubire asigurare credit nevoi personale, persoana ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Despagubire asigurare credit nevoi personale, persoana decedata

Sunt in urmatoarea situatie.
Tatal meu a decedat si avea un credit de nevoi personale cu asigurare inclusa. Acum banca, a decis ca asigurarea nu acopera creditul din cauza ca el nu ar fi declarat ca sufera de hipertensiune arteriala, dar nu am vazut nici un act care sa declare sau nu. Cauza decesului lui este cu totul alta.
Ce pot sa fac?
Nu banca este cea care decide daca asigurarea acopera riscul asigurat ci compania de asigurari unde a fost incheiata polita de asigurare.Contactati asiguratorul pentru despagubuire, va trebui sa ii puneti la dispozitie documntele medicale pe care aceasta vi le va solicita .
Consulti un avocat. Asigurarile se fac de catre consilierii de credite si nu intreaba clientii, la acordarea creditului, daca sufera de o afectiune. Majoritatea consilierilor nu stiu ce cuprinde o asigurare de viata, dar totusi fac asigurari si de aici pleaca toate problemele in caz de deces a unui client.
compania de asigurari este de la aceeasi banca, brd, ceea ce ma face sa cred ca ei cauta tot felul de motive pentru a nu acoperi creditul.
brd nu este companie de asigurari,meste institutie bancara
Fiecare institutie bancara are si companie de asigurari.