Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 nu gasesc un cod CAEN pentru o activitate,ajutor
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

nu gasesc un cod CAEN pentru o activitate,ajutor

Doresc sa infiintez o societate care va avea rolul de a completa diferite documente in numele unor alte societati.
Adica, de ex. completarea formularului 318 de returnare TVA EXTERN. Suma va intra in contul beneficiarului nu al meu, deci doar doresc sa prestez un serviciu pentru societati din diferite domenii care au cheltuieli exterene.Nu gasesc un Cod Caen corespunzator.Daca sumele ar intra in contul meu si ma departe catre beneficiar, inseamna ca fac intermediere financiara?
unde se pot gasii Codurile CAen detaliate la nivel de activitate?#-o
va multumesc:sorry:
Le gasiti in COD CAEN REVIZUIT 2 si cpsa 2008, editat de Monitorul Oficial, Bucuresti 2009, ISBN 978-973-567-690-2. Cred ca ar fi pretabil codul 7490 - Alte activitati profesionale, stiintifice si tehnice nca.
Va multumesc
pentru 7490 trebuie sa am specializare profesionala economica?
La SRL nu aveti nevoie.
altcineva m-a indreptat catre cod caen 5221,5229,829
am intrat in ceata, totusi tiind spre 7490,desi la explicatiile de completare a declaratiei 318 pe care ma voi axa in activitatea ce doresc sa o implinesc, la Imputernicit se poate trece chiar si persoana fizica cu CNP, de aceea va intrebam daca este necesar sa am studii economice gen contabil autorizat CECAR pentru a semna ca SRL cu J si CUI? sau poate orice srl care are o persoana cu semnatura digitala?
acum, sumele de rambursat din tva extern intra in contul beneficicarului sau imputernicitului care a semnat declaratia 318? Daca intra in contul imputernicitului( al meu) se numeste tot prestare servicii sau este deja intermediere financiara?
daca dupa ce pornesc activitatea se constata ca nu am CAEn-ul ok, ce risc? il pot schimba?
va multumesc pentru raspunsuri
.
Evident ca puteti sa schimbati codul daca nu este bun. Inainte de a autoriza acel cod va recomand sa solicitati in scris Institutului National de Statistica care cod este potrivit activitatii care urmeaza sa o desfasurati. In cele din urma puteti sa le autorizati si pe toate ca nu costa nimic in plus.