Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale raspunderea administratorului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

raspunderea administratorului

Buna ziua
In calitate de administrator al unei societati comerciale care avand o datorie mare la Finante si furnizori , nu insa si la banci , si care probabil va intra in insoventa exista posibilitatea ca administratorul sa raspunda cu averea personala?Nu s-a incalcat in nici un fel legea , nu s-au folosit fonduri sau bunuri in interes personal sau a unei alte persoane sau societati.Proprietatile personale vandute sau donate membrilor familiei pot fi afectate?
Va multumesc mult

Va multumesc
norbi00 a scris:

lucian huzum: Gresesc?

Cu tot respectul stimate domn, dar nu este necesar sa imi cereti mie parerea cu privire la cele postate de dvs., acesta este un forum de idei si opinii, utilizatorul fiind cel care discerne.
Asa cum prevede si regulamentul de postare raspunsurile primite in acest forum au doar scop informativ.

Suma datorata este din 2011 , s-a instituit poprire pe conturi , se achita lunar o suma care insa abia ar acoperii curentele si ceva in plus , dar un calcul destul de simplu arata ca datoria se poate stinge in acest ritm cam in 3 ani...asta daca totul merge binisor.
Daca societatea este deja in insolventa Anaf ul poate cere atragerea raspunderii solidare conform normelor fiscale sau poate cere numai in cadrul procedurii atragerea raspunderii conform art. 138 din legea insolventei?