Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Neintelegeri
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Neintelegeri

6 din cei sapte asociati sint de acord sa vinda societatea ori sa-si vinda partile sociale,cel de-al saptelea se opune.Ce se poate face??.Multumesc
Se face ceea ce scrie in actul constitutiv. Daca nu ati reglementat acest aspect, asociatul nemultumit se poate retrage in conditiile art. 226 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata.
Va rog sa ma lamuriti daca exista un articol de lege care sa ma inpiedece sa-mi cesionez partile sociale detinute intr-o societe comerciala.Azi asociatul ce nu este de acord cu cesionarea partilor a avenit cu un jurist care sustinea sus si tare ca nu avem acest drept sii dadea inainte cu articole de lege.Nu am putut retine aceste articole dar mi se pare ceva anormal sa fiu inpiedecat sa-mi valorific un bun / Va multumesc