Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vanzare srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vanzare srl

buna ziua!
ma intereseaza, in cazul vanzarii unui srl, care sunt etapele, si cum se poate trece un teren extravilan pe care societatea il detine, in posesia actualului asociat unic, in momentul vanzarii.
va multumesc
Nu intelegem de ce ati combinat cele doua intrebari.Au ceva a face una cu alta?
prin vanzarea unui srl banuiesc ca va referiti la cesionarea partilor sociale. se intruneste adunarea generala a asociatilor care va decide asupra cesiunii partilor sociale catre alte persoane, la pretul negociat intre dvs, apoi se indeplinesc toate formalitatile la registrul comertului.
eu.ro.lex a scris:

Nu intelegem de ce ati combinat cele doua intrebari.Au ceva a face una cu alta?

Da. SRL-ul detine un teren, si nu stiu ce formalitati trebuie indeplinite la vanzarea acestui SRL, astfel incat terenul sa ramana in proprietatea actualului asociat unic/administrator, si sa nu faca obiectul vanzarii SRL-ului.
Multumesc frumos
Terenul in proprietatea cui este? A persoanei juridice sau fizice? Daca este in proprietatea persoanei juridice se cesioneaza noului actionar. Daca doriti sa pastrati terenul puteti face o vanzare catre actionarul X care ulterior cesioneaza doar partile sociale ale societatii catre noul actionar.
Trebuie sa instrainezi terenul inainte de a perfecta contractul de cesiune de parti sociale si actul aditional la Registrul Comertului.
Altfel, dupa "vinzarea" firmei SRL nu vei mai putea lua nici o decizie iar terenul va fi sub puterea noului administrator, care poate sa refuze instrainarea.

Alberto Kurtyan