Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cerere TVA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cerere TVA

Am deschis in decembrie 2011 un SRL si doresc sa devin platitior de TVA. Ce trebuie facut ?
Conform art. 2 din OMFP 1984/2011:
Persoanele impozabile care solicita inregistrarea in scopuri de TVA conform art. 153 alin. (1) lit. a) si c) din Codul fiscal si care sunt supuse inmatricularii la registrul comertului trebuie sa depuna la organele fiscale competente o anexa la declaratia de mentiuni, conform modelului stabilit in anexa nr. 1, care serveste la evaluarea intentiei si a capacitatii persoanelor respective de a desfasura activitati economice ce implica operatiuni taxabile si/sau scutite de TVA cu drept de deducere, precum si operatiuni pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate daca taxa ar fi deductibila in cazul in care aceste operatiuni ar avea locul in Romania. Anexa se completeaza cu ajutorul programului informatic de asistenta pus la dispozitie de Agentia Nationala de Administrare Fiscala si care poate fi descarcat de pe pagina de internet www.anaf.ro (2) In sensul prezentului ordin, prin organ fiscal competent se intelege organul fiscal in a carui raza teritoriala isi are domiciliul fiscal persoana impozabila ori in evidenta caruia aceasta este inregistrata ca platitor de impozite si taxe.

Dupa analiza dosarului de catre inspectorii Administratiei Financiare, daca indepliniti criteriile in functie de care se conditioneaza inregistrarea in scopuri de TVA a persoanelor impozabile acestia vor verifica daca va desfasurati activitatea la sediul social/domiciliul fiscal sau la sediile secundare.

Textul integral al ordinului mentionat mai sus il puteti citi aici:

www.avocatnet.ro/content/art...