Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imputernicire mandatar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imputernicire mandatar

Buna ziua tuturor!
Imi poate spune cineva in ce conditii se poate imputernicii un mandatar?
Problema este ca locuiesc intr-o casa nationalizata si retrocedata si vechiul proprietar a imputernicit un mandatar care in numele lui se ocupa de toate. Eu personal cred ca ceva nu este in ordine pentru ca , ieri am aflat, sufera de boala Alzheimer. In cazul in care are aceasta boala el poate personal sa imputerniceasca pe cineva ca mandatar?
Va multumesc si va doresc o zi minunata.
Pana la proba contrara, acel mandat e valabil.
Eventual daca prin actiunile sale va creaza un prejudiciu, va trebui sa faceti dovada ca mandatarul nu are discernamant sau a actionat fara discernamant.