Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cota parte mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cota parte mostenire

Buna ziua ,
ma confrunt cu o situatie si as vrea sa ma lamurit ,daca se poate.Problema e urmatoarea:mama mea s-a casatorit in 1960, ambii avand copii, el -3 copii,mama doar pe mine.Casa in care au locuit pana ce au decedat au construit-o impreuna.Mama a murit prima in 1994, iar tatal vitreg in 1997.Dupa moartea tatului vitreg in casa s-a mutat cu forta unul din fratii vitregi.Acum vrea sa dezbata mostenirea .Intrebarea mea e cat imi revine mie?In anexa 24 scoasa de la primarie de fratele meu sunt trecuti ca mostenitori cei trei frati ai mei si mama.In acea anexa sunt trecute toate proprietatile tatalui meu vitreg casa ,terenul din curte, suprafete agricole,vie.Nu am avut acces la titlurile de proprietate pe care le-a scos de la primarie.Va rog daca puteti sa imi dati cateva sugestii,raspunsuri ca sunt citata la notar pentru dezbatereVa multumesc
Aveti dreptul la 37,5% din casa si toate bunurile mamei. Nu aveti in schimb nici un drept asupra nici unui bun al tatalui vitreg daca nu aveti un testament.