Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... casatorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

casatorie

As vrea sa stiu, daca o casatorie incheiata (intre 2 cetateni romani) in Anglia si neinregistrata in Romania are validitate pe teritoriul Romaniei.

Multumesc .
Conform art. 44 alin. 3 din Legea 119/1996, actele de stare civila ale cetatenilor romani, intocmite de autoritatile straine, au putere doveditoare in tara numai daca sunt inscrise sau transcrise in registrele de stare civila romane.
Conf.art.72 din HG 64/2011, avand in vedere ca ambii sunteti cetateni romani, aveti obligatia ca in 6 luni de la casatorie sa solicitati transcrierea ori inscrierea certificatului de casatorie in registrele de stare civila romane.