Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... tagada paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

tagada paternitate

Am si eu o intrebare. Am un copil nascut in 1997 in timpul casatoriei cu fostul sot si poarta numele acestuia. In 2010 am facut un test ADN din care a reiesit ca fostul sot nu este tatal copiluli. Avand in vedere acest lucru cat si faptul ca toti cei implicati:prezumtivul tata, tatal biologic, copilul cunosc situatia si toti dorim rezolvarea problemei, tatal biologit poate introduce actiune de tagada a paternitatii? Conform noului cod civil este posibil chiar daca copilul este nascut inaintea publicarii acestuia? Daca nu ce alte posibilitati ar fi pentru stabilirea corecta a filiatiei? Este o problema complicata care dureaza de prea mult timp si care ne afecteaza pe toti cei implicati si pe familiile noastre dar mai ales pe copil care doreste clarificarea situatiei sale sociale. Multumesc anticipat
Da, fostul sot poate introduce o actiune in tagada paternitatii; apoi tatal natural al copilului va putea solicita recunoasterea acestuia. (... daca doreste, evident! )
Trebuie actionat cu atentie.

Exista un termen de prescriptie.
Ar fi recomandabil sa consultati un avocat si sa va redacteze actiunea daca nu doriti sa va sareprezinte.
Cred ca o puteti rezolva printr-o singura actiune
Art. 429. -Noul cod
(1) Acțiunea în tăgada paternității poate fi pornită de soțul mamei, de mamă, de tatăl biologic, precum și de copil. Ea poate fi pornită sau, după caz, continuată și de moștenitorii acestora, în condițiile legii

(5) Tatăl biologic poate introduce acțiunea împotriva soțului mamei și a copilului. Dacă aceștia sunt decedați, acțiunea se pornește împotriva moștenitorilor. Tăgada paternității de către soțul mamei

Art. 432. -
(1) Acțiunea în tăgada paternității introdusă de către cel care se pretinde tată biologic poate fi admisă numai dacă acesta face dovada paternității sale față de copil
(2) Dreptul la acțiune nu se prescrie în timpul vieții tatălui biologic. Dacă acesta a decedat, acțiunea poate fi formulată de moștenitorii săi în termen de cel mult un an de la data decesului

Art 5 din L71/2011 (2) Dispozitiile Codului civil sunt aplicabile si efectelor viitoare ale situatiilor juridice nascute anterior intrarii in vigoare a acestuia derivate din starea si capacitatea persoanelor, din casatorie, filiatie, adoptie si obligatia legala de intretinere, din raporturile de proprietate, inclusiv regimul general al bunurilor si din raporturile de vecinatate, daca aceste situatii juridice subzista dupa intrarea in vigoare a Codului civil.