Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilire paternitate; schimbare nume copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilire paternitate; schimbare nume copil

Buna ziua,de curand am divortat,hotararea este definitiva si irevocabila.De fostul sot am fost despartita in fapt din 2003,divortul a durat dupa cum se vede foarte mult,el nu sa prezentat,dosarul a fost in perimare,in sfarsit asta nu mai conteaza.Problema sta in felul urmator,nedivortata fiind,la data de 9 ianuarie anul curent am nascut o fetita,copilul a fost trecut pe numele fostului sot,tatal biologic al copilului recunoaste copilul,dealtfel ne vom casatorii imediat dupa Sfintele sarbatori de Pasti,trebuie facuta neaparat "tagada patrnitatii"sau sunt alte cai mai usoare si mai scurte pentru ca fetita sa fie trecuta in actul de nastere cu numele tatalui biologic?
Nu exista cai mai scurte. Tatal biologic al fetitei actioneaza in judecata pe fostul sot pt tagada de paternitate, tot in acest proces se stabileste filiatia copilului fata de tatal biologic si cereti ca fetita sa-i poarte numele

Art. 429. -Noul cod
(1) Acțiunea în tăgada paternității poate fi pornită de soțul mamei, de mamă, de tatăl biologic, precum și de copil. Ea poate fi pornită sau, după caz, continuată și de moștenitorii acestora, în condițiile legii
(5) Tatăl biologic poate introduce acțiunea împotriva soțului mamei și a copilului.

Art. 432. -
(1) Acțiunea în tăgada paternității introdusă de către cel care se pretinde tată biologic poate fi admisă numai dacă acesta face dovada paternității sale față de copil
(2) Dreptul la acțiune nu se prescrie în timpul vieții tatălui biologic. Dacă acesta a decedat, acțiunea poate fi formulată de moștenitorii săi în termen de cel mult un an de la data decesului