Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurat in sistemul public de sanatate - probleme...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurat in sistemul public de sanatate - probleme...

Buna, vreau sa o inscriu pe sotia mea ca si coasigurat la CAS pt a se inscrie la medicul de familie. Acum sa vedeti problema romaneasca...
Eu am domiciliu in Timis, sotia de curand si-a facut schimbare de domiciliu in Hunedoara. Eu(sotul) lucrez la o firma din Hunedoara deci platile se fac la CAS Hunedoara. Cand am vrut sa o trec pe sotie ca si coasigurat mi s-a zis ca nu pot pt ca eu am domiciliul in Timis..... deci .....
AM zis: las ca mai bine isi plateste ea darile la sanatate, dar si asa pt a i se face contract de asigurat i s-a cerut dovada ca a platit asigurarile in ultimii 6 ani, perioada in care noi am locuit in Timis, deci ar trebui mers la CAS Timis pt aceasta dovada?? Sau o pot lua si astia de la Sanatate din sistem ca doar de-aia locuim in aceiasi tara.... Mentionez ca sotia tocmai a iesit din concediul pt crestere copil, deci cel putin in ultimii 2 ani a fost asigurata automat, iar in ceilalti 4 dinainte a lucrat in Timisoara....
Ati mai intalnit o astfel de situatie???
Daca e asa cum spuneti d-voastra ,atunci fara problema va luati adeverinta de CAS de Timis
pentru sotie si se rezolva problema... la Hunedoara
Pai da, insa eu ziceam de ce sa mai fac eu un drum pana la Timisoara, cand ei ar trebui sa aiba o baza de date comuna. Asa ar fi normal deoarece sotia este acum locuitor al judetului Hunedoara deci nu ar trebui sa o trimita pe ea pana la Timisoara, asa ca sa mai cheltuim niste bani pt niste hartii....