avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Interpretare articol din legea 184 a exercitarii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Interpretare articol din legea 184 a exercitarii profesiei de arhitect

Buna ziua,
Ma confrunt cu o problema de interpretare a unui articol din legea 184 a arhitectului.
citez: "Poarta titlul de arhitect şi absolvenţii, cetaţeni ai statelor membre ale Uniunii Europene, cetaţeni ai statelor membre ale Spaţiului Economic European şi cetaţeni ai Confederaţiei Elveţiene, cu diploma sau alt document similar obţinut în cadrul unor programe sociale ori ca urmare a absolvirii unor cursuri superioare fara frecvenţa în domeniul arhitecturii şi care au dobândit nivelul minim necesar de cunoştinţe, deşi nu au fost respectate condiţiile referitoare la durata minima a studiilor prevazute de Directiva. Aceste persoane trebuie sa aiba o experienţa profesionala de minimum 7 ani sub îndrumarea unui arhitect cu drept de semnatura ori alt drept echivalent sau a unei firme de arhitectura şi sa promoveze un examen standard de absolvire de nivel universitar, echivalent cu examenul final pentru obţinerea diplomei sau a altui document similar, conform prevederilor alin. 1)" Acum, eu indeplinesc si acei 7 ani de experienta minim ceruti pe langa un arhitect si faptul ca am absolvit un colegiu chiar de arhitectura. Intrebarea ar fi daca conform acestui articol, am dreptul sa ma duc sa cer intrarea in examinare (sustinerea diplomei si licentei) la Universitatea de Arhitectura si Urbanism, chiar daca nu am urmat cursurile cu durata minima de 6 ani cum se fac in momentul de fata. Dupa cum spune si articolul, nu ma pot numi arhitect daca nu sustin examenul de promovare (diploma si licenta) si cum altfel decat cerand lucrul acesta universitatii. Ar putea interpreta ei cumva acest articol in asa fel incat sa-mi refuze cererea?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:12, 26 Martie 2012
Articolul respectiv se refera la cetaţeni ai statelor membre ale Uniunii Europene, cetaţeni ai statelor membre ale Spaţiului Economic European şi cetaţeni ai Confederaţiei Elveţiene si nicidecum la cetateni romani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire impozit pe venit absolvent fara licenta adryanmh adryanmh Buna ziua, As dori sa stiu si eu daca din pct de vedere legal sunt eligibil pt scutirea de impozit prin noua lege. Mentionez ca am absolvit facultatea de ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit programator fara diploma licenta Qzzz Qzzz Buna ziua, Va prezint următoarea speță: Angajat cor 251202 - programator, fara studii superioare finalizate. Compania se încadrează în toate ... (vezi toată discuția)
Asistent social evasinai evasinai Buna ziua, Imi poate spune cineva ce studii trebuie sa aiba un asistent social ? Sau unde pot cauta informatii? va multzumesc (vezi toată discuția)